Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

O odbudowie Niepodległej Polski (FOTO)

LEGNICA. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy „Wspólnota Akademicka”, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Starostwo Powiatowe w Legnicy, Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Legnicy oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy byli organizatorami konferencji popularno-naukowej "Odbudowa niepodległej Polski po I wojnie światowej" która odbył się 25 w Centrum Konferencyjno-Widowiskowym uczelni. Wydarzenie odbywało się pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Legnickiego Janiny Mazur oraz Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona w Legnicy prof. dra hab. inż. Ryszarda K. Pisarskiego.

O odbudowie Niepodległej Polski (FOTO)

Otwarcia konferencji dokonali prorektorzy legnickiej uczelni: dr Helena Babiuch i prof. dr hab.inż Jerzy Jan Pietkiewicz. Moderatorem konferencji był Dariusz WĘDZINA, dyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy. Konferencję rozpoczął wykład profesora Stanisłwa Dąbrowskiego z PWSZ im.Witelona w Legnicy " Polskie drogi do niepodległości w XIX i XX wieku ".

Głównym celem konferencji jest upamiętnienie i uczczenie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości; poszerzenie i ugruntowanie wiedzy wśród odbiorców, szczególnie młodych osób (studentów, licealistów) o bohaterach i wydarzeniach związanych z działaniami prowadzącymi do odzyskania niepodległości przez Polskę; kształtowanie wśród młodzieży postaw obywatelskich i patriotycznych, budowanie poczucia odpowiedzialności za losy państwa i narodu, ocalenia pamięci o tych wszystkich, dzięki którym możemy cieszyć się Wolną Polską; stworzenie przestrzeni do dyskusji na temat znaczenia Kresów i udziału Kresowian w walce o niepodległość i pielęgnowanie polskości; umożliwienie uczestnikom zapoznania się z wystawą eksponatów fotograficznych i dokumentacyjnych obrazujących fakty związane z wydarzeniami omawianymi podczas konferencji; zachowanie ścisłych związków i współpracy z towarzystwami naukowymi, stowarzyszeniami i organizacjami działającymi nie tylko na terenie Legnicy, ale też całego województwa i kraju w zakresie podejmowania kolejnych wspólnych inicjatyw.

Konferencja o drogach do Niepodległej miała charakter międzynarodowy, bo brali w niej udział naukowcy z Ukrainy.

Tematyka poruszana podczas konferencji dotyczyła m.in. wizji i działań podejmowanych w odbudowie niepodległej Polski w latach 1914-1921 oraz sytuacji międzynarodowej Polski w latach 1918-1921.

- W wystąpieniach podkreślano także udział i rolę Kresowiaków w walkach związanych z procesem budowania wolnej Polski pamiętając, że pozostało już niewielu naocznych świadków tamtych czasów, którzy pamiętają i zechcą podzielić się swoimi doświadczeniami - dodał Mirosław SZCZYPIORSKI, rzecznik prasowym legnickiej uczelni.

Spotkanie uświetniły prezentacje „Pieśni niepodległości” w wykonaniu chóru „Skoranta” z Chojnowa.

Dodajmy, że konferencja została dofinansowana ze środków: Fundacji KGHM Polska Miedź, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu oraz Starostwa Powiatowego Legnicy.

Fot. Bożena Ślepecka

{gallery}galeria/wydarzenia/25_10_11_Konferencja_drogi_do_niepodleglosci_na_PWSZ_fot_BSLepecka{/gallery}