Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Firma Architekton przebuduje Teatr Letni na Centrum Witelona

LEGNICA. Firma Architektoniczno – Budowlana Restauracji Zabytków „Architekton” wygrała przetarg na remont i adaptację Teatru Letniego na Centrum Kultury, Nauki i Edukacji Witelona. Do przetargu przystąpiły cztery firmy. Została wybrana oferta firmy „Architekton”, która zaproponowała cenę – 20 mln 658 tys. zł.

Firma Architekton przebuduje Teatr Letni na Centrum Witelona

Przypomnijmy, że ta inwestycja została podzielona na dwa etapy Stało się tak po otwarciu ofert pierwszego przetargu. Dwie firmy, które do niego przystąpiły, zaproponowały ceny znacznie przekraczające budżet, jaki miasto zaplanowało w Wieloletniej Prognozie Finansowej.

- Dlatego prezydent postanowił skorygować zakres prac i kosztorys inwestycji – mówi Jadwiga Zienkiwicz, zastępca prezydenta. – W pierwszym etapie przewidziany jest remont budynku głównego, który wymaga pilnej interwencji. W drugim natomiast nastąpi rozbudowa Centrum, czyli zbudowany zostanie nowy pawilon.

Działalność Centrum w budynku dawnego Domu Strzelców, później Domu Koncertowego i Teatru Letniego będzie stanowić powrót – w nowej odsłonie - do tradycji tego miejsca, jako ośrodka spotkań, aktywności mieszkańców oraz przestrzeni ekspozycyjnej.

Zakres inwestycji w I etapie obejmie m.in.: przebudowę, prace adaptacyjne wraz z budową niezbędnej infrastruktury zewnętrznej (chodniki, przebudowa drogi). Docelowo CKiN Witelona będzie nowocześnie wyposażony, np. w wyświetlacz kulisty, lunety, interaktywne eksponaty z zakresu mechaniki, robotyki, astronomii oraz fizyki, repliki statków kosmicznych, infokioski, drukarki 3d, produkty multimedialne i inne. Powstaną sale: wystawowa, filmowa, muzyczna i teatralna.

- Centrum będzie promowało wśród młodzieży kierunki kształcenia, ważne dla rozwoju miasta i regionu oraz edukować odwiedzających z zakresu najnowszych osiągnięć nauki i techniki – podkreśla prezydent Tadeusz Krzakowski. - Placówka ma być również miejscem łączącym kulturę, naukę i edukację. Miejscem spotkań ludzi o innowacyjnym i twórczym spojrzeniu na świat, także ludzi nauki i biznesu.

Ekspozycje w Centrum będą się zmieniały, wychodząc naprzeciw najnowszym trendom w technice i nauce. Będzie to ważne miejsce spotkań ludzi różnych pokoleń, a także otwarte dla mieszkańców innych miejscowości, nie tylko z naszego regionu. Centrum będzie współpracowało z uczelniami wyższymi np. PWSZ w Legnicy, Politechniką Wrocławską, Uniwersytetem Wrocławskim, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, z firmami oraz przedsiębiorcami z kraju i zagranicy.

Inwestycja ma się rozpocząć się w tym roku, a zakończyć do końca stycznia 2022 r. Miasto na jej realizację zabiegało o dofinansowanie unijne. Wniosek uzyskał pozytywną ocenę. Niestety, szczupłość środków w Regionalnym Programie Operacyjnym spowodowała, że inwestycja nie otrzymała dofinansowania.