Miasto przygotowane do zimy
LEGNICA. Z udziałem wiceprezydentów Legnicy Jadwigi Zienkiewicz i Krzysztofa Duszkiewicza w Ratuszu odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dla Miasta Legnicy, poświęcone ocenie przygotowań do sezonu zimowego oraz wyznaczeniu zadań dla służb miejskich i instytucji na tę porę roku.
Uczestniczyli przedstawiciele m.in.: policji, straży pożarnej, straży miejskiej, nadzoru budowlanego, spółdzielni mieszkaniowych, ZGM, ZDM, MOPS oraz wydziałów Urzędu Miasta.
Przedmiotem spotkania były m.in. zagadnienia zimowego utrzymania dróg, chodników, zatok i przystanków autobusowych, dachów kamienic i budowli wielkopowierzchniowych, a także udzielania pomocy osobom bezdomnym, niezaradnym i rodzinom znajdującym się w trudnych warunkach bytowych. Omawiano też stan techniczny urządzeń gazowych i instalacji wentylacyjnych w budynkach mieszkalnych. Ich administratorzy już dokonali niezbędnych przeglądów i napraw.
Właścicielom i zarządcom nieruchomości przypomniano o ich prawnym obowiązku usuwania zimowych zagrożeń (śnieg, oblodzenie, nawisy lodowe) z obiektów i przylegających do nich chodników.
Na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich zimowym utrzymaniem priorytetowych 160 km ulic głównych do końca roku zajmuje się firma Com-D oraz Wójcik. Na kolejne dwa lata wykonawcę tych usług ZDM wyłoni w przetargu. Oczyszczanie ulic będzie się rozpoczynać natychmiast po rozpoczęciu opadów. Ulice poboczne i osiedlowe oczyszczane będą w drugiej kolejności. O przystanki i zatoki autobusowe, mosty i kładki zadba LPGK. Nadzór budowlany pod groźbą kar będzie egzekwować m.in. uprzątanie śniegu i lodu z dachów wielkopowierzchniowych.
Pomocą osobom bezdomnym i znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej zajmuje się MOPS, który wypłaca zasiłki na ogrzewanie, wydaje ciepłą odzież i żywność ponad tysiącu rodzinom. Bezdomni, mimo ograniczonej ilości miejsc w Schronisku przy ul. Przemysłowej (54 plus miejsca dla 8 matek z dziećmi) zawsze będą mogli liczyć na dach nad głową i posiłek. Pracownicy są przygotowani na przyjęcie nawet 120 osób. Podobną usługę świadczy Izba Wytrzeźwień. Straż Miejska będzie zaopatrywać bezdomnych i biednych w ciepłą odzież ze społecznej zbiórki. Nadal funkcjonariusze sprawdzać będą, czy w piecach nie są spalane szkodliwe, smogotwórcze odpady. Będą też pobierać do badań próbki popiołu. Policja będzie monitorować wszystkie miejsca, w których przebywają bezdomni.
Oto niektóre miejsca, gdzie ubodzy i bezdomni będą mogli otrzymać pomoc:
• Międzyparafialna Stołówka Charytatywna św. Jadwigi – ok. 500 posiłków dziennie (ul. Dmowskiego 15, tel. 76 854 92 31/76 855 0595).
• Schronisko dla Osób Bezdomnych – 54 miejsca noclegowe, w tym 6 dla kobiet. Dom Samotnej Matki z Dziećmi dysponuje 8 miejscami dla matek z dziećmi. Schronisko wydaje ok. 200 posiłków dziennie (ul. Przemysłowa 5, tel. 76 722 18 20 (dyżurka); 76 723 38 62 (kierownik), 76 723 38 61 (pracownicy socjalni).
• Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, tel. 76 723 38 00.
• Miejska Izba Wytrzeźwień tel. 76 850 62 40. Nocleg, posiłek, odzież – 4 miejsca dla mężczyzn (ul. Jaworzyńska 153).