Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Wybory do Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego

LEGNICA, Miejska Rada Działalności Pożytku Publicznego w Legnicy oraz Urząd Miasta zapraszają przedstawicieli wszystkich legnickich organizacji do udziału w Konferencji Organizacji Pozarządowych, poświęconej wyborom do Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego IV kadencji. Odbędzie się ona 10 grudnia (poniedziałek) o godz. 16.00 w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym (ul. Jordana 17).

Wybory do Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego

Rada działalności pożytku publicznego to zespół doradczy, którego rolą jest konsultowanie i opiniowanie dokumentów organu administracji publicznej, przy którym jest powołana. Jakość współpracy z jednostką samorządu terytorialnego w dużej mierze zależy od stopnia zaangażowania organizacji i świadomości lokalnego sektora pozarządowego. Dlatego tak ważne jest członkostwo w Radzie szerokiej reprezentacji legnickich organizacji i ich czynny udział w kształtowaniu polityki społecznej naszego miasta.

Liczba kandydatów na członków Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Legnicy zostanie ustalona na konferencji. Dotychczas MRDPP w Legnicy składała się z 15 osób, w tym: z 9 przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz po 3 - prezydenta miasta i Rady Miejskiej Legnicy.

Zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, jej IV kadencja trwać będzie 3 lata. W wyborach każda legnicka organizacja może zgłosić jednego kandydata na członka Rady, dysponuje również jednym ważnym głosem. Szczegóły procedury zawarte zostały w Regulaminie wyborów.

REGULAMIN
wyborów do Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Legnicy IV kadencji
z dnia 10 grudnia 2018 r.

ZASADY OGÓLNE
1. Wyboru kandydatów delegowanych przez legnickie organizacje pozarządowe na członków MRDPP w Legnicy IV kadencji nastąpi podczas Konferencji Organizacji Pozarządowych Miasta Legnicy 10 grudnia 2018 r.
2. Zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie kadencja ta trwać będzie 3 lata.
3. Ilekroć w dalszych zapisach regulaminu będzie mowa o konferencji należy przez to rozumieć ww. Konferencję Organizacji Pozarządowych Miasta Legnicy.
4. Konferencji przewodniczy Przewodniczący Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Legnicy.

USTALENIE LICZBY WYBIERANYCH DELEGATÓW
1. Konferencja uchwala w oparciu o proporcję ustaloną w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz w uchwale Rady Miejskiej Legnicy liczbę kandydatów na członków Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Legnicy (dotychczasowe składy MRDPP I, II i III kadencji: 15 osób, w tym 9 przedstawicieli organizacji pozarządowych, 3 przedstawicieli Prezydenta Miasta i 3 przedstawicieli Rady Miejskiej Legnicy).
2. Uchwała podejmowana jest w głosowaniu jawnym, chyba że członkowie konferencji w drodze uchwały postanowią inaczej.

ZGŁASZANIE KANDYDATÓW
Sposób zgłaszania kandydatów i wyrażanie zgody na kandydowanie w wyborach
1. Zgłaszanie kandydata na członka MRDPP dokonuje się ustnie do protokołu podczas konferencji.
2. Każda organizacja może zgłosić jednego kandydata na członka MRDPP.
3. Kandydat musi wyrazić zgodę na kandydowanie.
4. Zgłoszenie powinno zawierać:
a) imię i nazwisko kandydata oraz nazwę organizacji, którą reprezentuje,
b) imię i nazwisko zgłaszającego oraz nazwę organizacji, którą reprezentuje,
c) wyrażenie zgody na kandydowanie lub w przypadku nieobecności kandydata – jego pisemne oświadczenie o wyrażeniu zgody na kandydowanie.
5. Przewodniczący konferencji sprawdza poprawność zgłoszenia oraz wyrażenia zgody na kandydowanie.

 

KWORUM W PRZYPADKU UCHWAŁ WYBORCZYCH DOTYCZĄCYCH DELEGATÓW
Kworum przy podejmowaniu uchwały w sprawie liczby kandydatów oraz w trakcie wyborów kandydatów do MRDPP stanowi 1/3 liczby organizacji wpisanych na listę obecności na konferencji.

SPOSÓB GŁOSOWANIA I WAŻNOŚĆ GŁOSÓW W PRZYPADKU PODEJMOWANIA UCHWAŁY
I WYBORU KANDYDATÓW
1. Głosowanie przeprowadza Przewodniczący przy pomocy Komisji Skrutacyjnej. Przewodniczący informuje o liczbie delegatów, którzy mogą zostać wybrani na konferencji zgodnie z wcześniej przyjętą uchwałą.
2. Przewodniczący odczytuje ułożoną w kolejności zgłaszania listę kandydatów.
3. Każda organizacja uczestnicząca w konferencji dysponuje jednym ważnym głosem.
4. Uprawnieni do głosowania otrzymują opatrzoną pieczątką Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Legnicy kartkę, zawierającą listę zgłoszonych kandydatów.
5. Oddanie głosu na kandydata następuje poprzez pozostawienie nieskreślonego nazwiska kandydata.
6. Głos jest nieważny, jeżeli na liście zgłoszonych kandydatów pozostanie nieskreślonych więcej nazwisk niż określona uchwałą liczba kandydatów, którzy mogą zostać wybrani na konferencji.
7. Głosujący może pozostawić mniej nieskreślonych nazwisk kandydatów niż liczba wybieranych delegatów.
8. Kandydatami do MRDPP w Legnicy zostają osoby, które w wyniku tajnego głosowania uzyskały największą liczbę głosów.
9. W przypadku otrzymania równej ilości głosów przez poszczególnych kandydatów, co powodowałaby, że liczba wybranych kandydatów do MRDPP byłaby większa niż określona w uchwale konferencji o ustaleniu liczby kandydatów, przeprowadza się dodatkowe głosowanie, dotyczące tylko tych kandydatów, którzy uzyskali taką samą liczbę głosów.