Apel pracowników MOPS-u do radnych
LEGNICA. Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” przy MOPS wystosowała do Radnych Miasta Legnicy pismo z prośbą o dokonanie korekty w projekcie budżetu miasta Legnicy na 2019 rok uwzględniającej zwiększenie podwyżki wynagrodzeń dla pracowników miejskiego Ośrodka. Obecnie w projekcie uchwały budżetowej przewidziany jest wzrost wynagrodzeń do 5% . Związkowcy uważają, że jest to zbyt mała podwyżka, która nie jest adekwatna ani do trudu i charakteru pracy oraz znacząco nie wpłynie na poprawę sytuacji pracowników.
21 listopada uroczyście obchodzono Dzień Pracownika Społecznego. Było dużo życzeń wystosowanych od samorządowców i różnych instytucji z akcentem jak trudna i ważna jest ich praca. Święto minęło, powróciło wszystko do normy i jakby zapomniano o społecznikach, którzy właśnie zaczęli się domagać większej uwagi.
Związkowcy KZ NSZZ „Solidarność” przy legnickim MOPS-ie wzięli udział w ogólnopolskim proteście, który odbył się od 19 do 23 listopadowa w ośrodkach w całej Polsce i dotyczył poprawy warunków płacy i pracy pracowników pomocy społecznej. Protest przeszedł raczej bez większego zainteresowania i na pewno nic nie zmienił. Dziś licząc na większą uwagę związkowcy postanowili pisemnie zwrócić się z tymi problemami swoim radnym.
„Mamy nadzieje, że nowo wybrani radni zainteresują się sytuacją pracowników pomocy społecznej. W piśmie zwracamy uwagę na trwający od kilku lat wzrost cen towarów i usług oraz wzrost minimalnego i przeciętnego wynagrodzenia za pracę w latach 2013 – 2018. Udzielona dotychczas podwyżka była niewiele większa niż wskaźnik inflacji i kształtowała się na poziomie wzrostu minimalnego wynagrodzenia, trudno więc mówić o realnym podniesieniu wynagrodzenia za pracę. Zarobki pracowników MOPS nadal są niskie, o czym może świadczyć fakt, że część pracowników od stycznia 2019 r. będzie wymagała podwyżki z uwagi na wzrost płacy minimalnej.
Zwracamy uwagę na fakt, że pracownicy MOPS spełniają bardzo ważną rolę dla mieszkańców Legnicy, realizując sztandarowe programy socjalne oraz będąc pierwszymi odbiorcami zgłaszanych problemów społecznych. Ze względu na charakter pracy, od pracowników MOPS wymaga się nie tylko wysokich kwalifikacji, ale również zaangażowania, odporności psychicznej i szeregu innych umiejętności. Trudne warunki pracy, wymagania ustawowe dotyczące kwalifikacji oraz perspektywa niskich zarobków sprawiają, że pracownicy uważają swoją pracę za mało atrakcyjną. W chwili obecnej już istnieje problem z rekrutacją na stanowisko pracownika socjalnego.
Liczymy, że Rani Rady Miejskiej wykażą zrozumienie i podejmą kroki mające na celu wprowadzenie podwyżek wynagrodzeń, które realnie poprawią sytuację finansową pracowników.”.
- Pisma o tej samej treści skierowaliśmy do każdego radnego na początku grudnia– mówi Aneta Mazur Przewodnicząca KZ NSZZ „Solidarność” przy legnickim MOPS-ie .- Czekamy na reakcję, gdyż jest to nowo ukonstytuowana Rada Miasta i muszą radni mieć czas na zapoznanie się z nasza sytuacją. Na razie nie przewidujemy żadnych ostrzejszych rozwiązań. W MOPS- ie zatrudnionych jest łącznie około 450 osób i pragnę zwrócić uwagę, że liczba ta, to nie sami pracownicy administracyjni. Wbrew temu co wszyscy sądzą, że to aż tylu urzędników podkreślam, że zatrudnieni w MOPS- ie to także osoby, które pracują w 5 żłobkach , Domu Dziennego Pobytu, w dwóch Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej, Ośrodkach Pomocy Terapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży, Schronisku dla Bezdomnych, Zespole Interwencji Kryzysowych itd. Praca pracowników socjalnych to często praca w terenie, a nie za biurkiem.
Obecnie wynagrodzenie pracownika socjalnego w zależności od stażu, zaszeregowania wynosi średnio netto 2.250 zł z dodatkami. Wynagrodzenie wielu z nich to jedynie około 2.250 zł brutto, Dlatego już w tej chwili ciężko znaleźć chętnych do pracy, a już wielu pracowników np. pielęgniarki zapowiadają rezygnację z pracy.