Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Zapalono znicze na grobach powstańców (FOTO)

LEGNICA. W 100-lecie rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego na legnickim cmentarzu komunalnym zapalono znicze na 26 grobach uczestników Powstania Wielkopolskiego. W gronie oddających cześć bohaterom zrywu niepodległościowego w Wielkopolsce nie zabrakło delegacji młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Legnicy noszącej powstańcze imię, przedstawicieli Urzędu Miasta (dyr. Adam Sikorski), szefa Młodzieżowej Orkiestry Dętej Paweł Budzianowski, znanego trenera szachowego Piotra Kowalaka (Czesław Kowalak przez lata kierował Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego) i dyrektora Legnickiego Centrum Kultury Grzegorza Szczepaniaka.

Zapalono znicze na grobach powstańców (FOTO)

Okazuje się iż pradziadek dyrektora LCK-u czynnie brał udział w Powstaniu Wielkopolskim a Grzegorz Szczepaniak z dociekliwością historyka odtwarza tą rodzinną historię... Po II wojnie światowej w Legnicy osiedliło się ok. 40 powstańców wielkopolskich przybyłych głównie z Ostrowa Wielkopolskiego. Bodaj najbardziej znanym powstańcem, który osiedlił się w Legnicy był Stanisław Misiek, który w 1996 roku został Honorowym Obywatelem Legnicy. Tegoroczne 100-lecie powstańczego zrywu odbywało się bez zapalenia zniczy na grobie Stanisława Miśka. Jego prochy zostały przeniesiono na jeden z cmentarzy położonych w Małopolsce.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu, w czasie wizyty powracającego do Polski Ignacego Jana Paderewskiego, który w drodze do Warszawy przybył 26 grudnia do Poznania, owacyjnie witany. Tego samego dnia Paderewski wygłosił przemówienie do swoich rodaków licznie zgromadzonych przed hotelem Bazar. Nazajutrz 27 grudnia swoją paradę wojskową na Świętym Marcinie urządzili Niemcy – zrywano polskie i koalicyjne flagi, napadano na polskie instytucje – doszło do zamieszek, w wyniku których wywiązała się walka, podjęta następnie przez oddziały kierowane przez Polską Organizację Wojskową...

Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który objął także front powstańczy postanowieniami rozejmu z 11 listopada 1918 r., kończącego I wojnę światową.

Obok powstania wielkopolskiego z 1806 roku był to jeden z dwóch w dziejach Polski zwycięskich zrywów narodowo-wyzwoleńczych, zakończonych sukcesem militarnym i politycznym. Wzięła w nim udział ponadstutysięczna armia, złożona głównie z ochotników.

Fot. Zbigniew Jakubowski

{gallery}galeria/wydarzenia/20-12-18-zapalili-znicze-na-grobach-powstancow-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}