Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Cudzoziemcy chcą u nas pracować

LEGNICA. Coraz dłuższe kolejki cudzoziemców ustawiają się po paszport, pozwolenia na pracę czy osiedlenie w Polsce. Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu ma pełne ręce roboty. Zdecydowano więc, że część zadań w sprawach cudzoziemców przejmą delegatury DUW w Jeleniej Górze, Wałbrzychu i w Legnicy.

Cudzoziemcy chcą u nas pracować

Od połowy listopada pracodawcy, którzy chcą zatrudnić cudzoziemców, nie będą musieli jechać do Wrocławia, by złożyć wniosek o pozwolenie.  

- Jeszcze z procedurą nie ruszyliśmy, a już mamy telefony od zainteresowanych przedsiębiorców. Nic dziwnego, Legnica jest specyficznie położna - blisko granicy, ma też specjalną strefę ekonomiczną. Dla pracodawców będzie to duże udogodnienie, że nie będą musieli fatygować się do Wrocławia, by załatwić formalności związane z  pozwoleniem na zatrudnienie cudzoziemców. - mówi Beata Mindur z legnickiej delegatury Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Dolnośląski Urząd Wojewódzki zapowiada, że od stycznia przyszłego roku w delegaturach Urzędu będzie można dodatkowo załatwić i inne formalności związane z cudzoziemcami.

- Będzie można m.in. złożyć wniosek o zezwolenie na pobyt czasowy, zezwolenie na osiedlenie czy wniosek o wymianę karty pobytu. Wymaga to procedury biometrycznej, czyli zdjęcia odcisków palców, dlatego potrzebny jest sprzęt, oprogramowanie i dodatkowe szkolenia - mówi Beata Mindur.

Rozszerzenie kompetencji delegatur DUW to reakcja na coraz większą  aktywność cudzoziemców, związaną przede wszystkim z sytuacją polityczną na Ukrainie. Tylko w ciągu 10-ciu ostatnich miesięcy w DUW we Wrocławiu złożono 3600 wniosków o pozwolenie na pracę dla cudzoziemców i 5900 zaproszeń. To o 65% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.