Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Alarm ALFA. Jest się czego bać?

LEGNICA. Od jutra do 29. stycznia w całym kraju obowiązywać będzie alarm ALFA - pierwszy stopień alarmowy, wprowadzany na wypadek zagrożenia terrorystycznego. Co to oznacza?

Alarm ALFA. Jest się czego bać?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opisuje stopień ALFA jako najniższy z czterech stopni alarmowych, o których mowa w ustawie o działaniach antyterrorystycznych.

- Dla przeciętnego Kowalskiego właściwie to nic nie oznacza. To bardziej dotyczy służb i osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo- należy ten stopień czujności wzmóc - czyli dmuchać na zimne, sprawdzać, czy cokolwiek złego nie dzieje się w obrębie urzędów, administracji, czy w obrębie systemów informatycznych. - mówi Sławomir Masojć, dyr. wydz. Zarządzania Kryzysowego i Obrony Cywilnej urzędu miasta w Legnicy.

MSWiA informuje, że podczas obowiązywania alarmu wszyscy powinni zwracać szczególną uwagę na np.: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń. Wszelkie niepokojące sygnały powinny być zgłaszane policji.

- Przypominam, że w Legnicy dysponujemy Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego- panowie, jak otrzymali ten sygnał, cały czas są na tzw. "nasłuchu". Czujność jest wzmożona. - dodaje Sławomir Masojć.

Jeszcze większą czujnością wykazać się będą musiały służby na terenie województwa małopolskiego - tam premier w tym samym terminie wprowadził II stopień alarmowy- BRAVO. Te środki ostrożności zastosowano ze względu na uroczystości związane z 75. rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.