Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Samorządowcy zwierają szyki (FOTO)

LEGNICA. Samorządowcy zwierają szyki by skutecznie powalczyć o pieniądze z Unii Europejskiej w latach 2021-27. W Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej w Legnicy  Deklarację o Współpracy - poprzedzające utworzenie ZIT Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego, podpisało 31 prezydentów, starostów , burmistrzów i wójtów z terenu byłego województwa legnickiego( warto pamiętać iż gminy powiatu jaworskiego czy złotoryjskiego działają w ramach ZIT obszaru jeleniogórskiego). W Legnicy nie pojawili się przedstawiciele Lubina, Ścinawy i Chocianowa. - Ta deklaracja jest przejawem naszej troski o przyszłość regionu. I przejawem stawiania sobie nowych wyzwań przez akcjonariuszami Deklaracji. Będziemy działać na zasadach pełnego partnerstwa - mówił podczas briefingu prasowego Tadeusz KRZAKOWSKI, prezydent Legnicy. - Województwo Legnickie bis? Niech tak będzie - skwitował jedno z pytań prezydent Legnicy.

Samorządowcy zwierają szyki (FOTO)

Swoje podpisy na deklaracji złożyli przedstawiciele 31 samorządów naszego regionu. Prace nad projektem Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych trwały od jesieni 2019 r. Jego celem jest połączenie wspólnych sił samorządów dla skuteczniejszego zdobywania środków na inwestycje z Unii Europejskiej w perspektywie budżetowej 2021-2027.

- W realizacji tego projektu będziemy się solidarnie wspierać. Nie rywalizujemy ze sobą. Przygotujemy strategię pozyskiwania środków na unowocześnianie naszych miast, gmin i powiatów. Łączy nas ta cenna inicjatywa – podkreślił prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz.
Wśród inwestycji, dofinansowanych z kolejnego budżetu Unii Europejskiej, mogą się znaleźć m.in. ważne połączenia drogowe, centra przesiadkowe, przedsięwzięcia ekologiczne i niskoemisyjne oraz wiele usług publicznych dla lokalnych społeczności.
Podpisanie deklaracji to początek współdziałania gmin i powiatów Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego. Wójtowie, burmistrzowie, starostowie i prezydenci miast zdecydowali o powołaniu grupy roboczej, która m.in. przygotuje program i stworzy strategię Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla naszego regionu, oszacuje budżet projektu oraz konsultować i negocjować będzie nasze propozycje z marszałkiem województwa.
 Samorządowcy Zagłębia Miedziowego najwidoczniej wyciągnęli wnioski z poprzedniego rozdania unijnych pieniędzy i postanowili współpracować w myśl prostej zasada: w jedności siła ! Niepokojące sygnały są takie iż pieniędzy z Unii będzie dużo mniej a procentowo "unijny tort" będzie nie do końca po równo krojony. O ile można zrozumieć, że ok. 40 procent przypadnie na Wrocław i tzw. obwarzanek wrocławski to nie do zaakceptowania jest zaledwie 17 procent dla samorządów Zagłębia Miedziowego. 

- Ciąży na nas duża odpowiedzialność. Niepowodzenie tego projektu będzie miało bowiem dla regionu przykre skutki. Jestem przekonany, że na współpracy skorzysta cały region legnicki - mówił Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.- Każdy samorząd oczywiście ma inne priorytety w strategii rozwoju gminy, ale jest bardzo dużo wspólnych spraw, które połączone całość sprawią iż stają się celem strategicznym. Przesłaniem tego porozumienia nie jest rywalizacja o unijne dotacje. Będziemy współpracować i solidarnie dzielić się nimi realizując wspólne przedsięwzięcia.

W spotkaniu wzięli udział radni Sejmiku Dolnośląskiego: Anna BROK (Platforma Obywatelska), Marek OBRĘBALSKI( Bezpartyjni Samorządowcy) i Piotr KARWAN (Prawo i Sprawiedliwość).

Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego dr Marek Obrębalski, przedstawił tematyczną prezentację i zachęcał uczestników do wspólnej dbałości o przyszły rozwój regionu wraz z samorządem województwa.

Oto treść Deklaracji:
Reprezentując mieszkańców Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego, zamieszkujących obszary miejskie i wiejskie gmin oraz powiatów:
gminy Chojnów, gminy Miejskiej Chojnów, gminy Gaworzyce, gminy Głogów, gminy Miejskiej Głogów, gminy Góra, gminy Grębocice, gminy Jemielno, gminy Jerzmanowa, gminy Kotla, gminy Krotoszyce, gminy Kunice, gminy Legnica, gminy Legnickie Pole, gminy Lubin, gminy Miłkowice, gminy Niechlów, gminy Pęcław, gminy Polkowice, gminy Prochowice, gminy Przemków, gminy Radwanice, gminy Rudna, gminy Ruja, gminy Wąsosz, gminy Żukowice, Powiatu Głogowskiego, Powiatu Górowskiego, Powiatu Legnickiego, Powiatu Lubińskiego, Powiatu Polkowickiego,
jak również mając na względzie troskę o rozwój społeczno-gospodarczy tegoż Obszaru, wyrażamy wolę podjęcia wspólnych działań na rzecz ustanowienia partnerstwa, pogłębiającego naszą współpracę i integrację terytorialną w celu zoptymalizowania wykorzystania szans i potencjałów rozwojowych w przyszłym okresie programowania budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027.
Podejmujemy wyzwania zawarte w dokumentach strategicznych Unii Europejskiej, Rzeczypospolitej Polskiej oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego dla zapewnienia warunków trwałego rozwoju na obszarze objętym Deklaracją.
Wykorzystując potencjał ok. 450 tys. mieszkańców Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego, deklarujemy:
1. Zintensyfikowanie działań, mających na celu zacieśnienie współpracy i wzmocnienie więzi partnerskich oraz podniesienie jakości i skuteczności działania reprezentowanych przez nas jednostek samorządu terytorialnego.
2. Stosowanie zasady partnerstwa i współpracy, dążąc do zrównoważonego rozwoju całego Obszaru Funkcjonalnego.
3. Wypracowanie formy organizacyjno-prawnej partnerstwa zdolnego do skutecznego zabezpieczania interesów gmin i powiatów członkowskich względem działań instytucji centralnych i regionalnych w zakresie absorpcji środków pomocowych Unii Europejskiej i budżetu państwa w perspektywie finansowej 2021-2027.
4. Podjęcie wspólnych prac na rzecz opracowania strategicznego dokumentu rozwoju Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego, w tym prac na rzecz zarówno zdiagnozowania obszarów wymagających intensywnego wsparcia, jak również określenia potencjałów rozwojowych podregionu, a w konsekwencji zidentyfikowania wyzwań, wizji, celów i zadań przed nim stojących.
5. Dążenie do uchwalenia na naszym Obszarze Funkcjonalnym instrumentu terytorialnego, przyczyniającego się do realizacji polityki rozwoju, który uwzględniał będzie wyznaczone przez nas cele strategiczne oraz kierunki Polityki Spójności UE w okresie 2021-2027.
6. Współpracę z Zarządem Województwa Dolnośląskiego i Rządem RP w celu określenia finansowych narzędzi wsparcia wypracowanej przez nas strategii rozwoju oraz uczynienia przyjętej przez nas formy partnerstwa beneficjentem sposobu wspomagania obszarów funkcjonalnych ze środków unijnych oraz krajowych.
Deklaracja gmin i powiatów Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego stanowi wyraz woli naszej współpracy, jak również świadectwo odpowiedzialności za równomierny i zrównoważony rozwój terytorialny naszego podregionu i całego Dolnego Śląska. Deklaracja nie pociąga za sobą żadnych zobowiązań finansowych ani prawnych dla którejkolwiek ze stron. Szczegółowe zasady współpracy, w zależności od przyjętej formy prawnej, zostaną uregulowane w odrębnych porozumieniach bądź umowach zawartych między stronami.

{gallery}galeria/wydarzenia/28-01-20-spotkanie-samorzadowcow-fot-zbigniew-jakubowski{/gallery}