Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Prezydent odpowiada na Wasze pytania

LEGNICA. Za nami już kolejna tura cyklu "Zadaj pytanie prezydentowi". Prezentujemy kolejne pytania od Państwa, które za naszym pośrednictwem przekazaliśmy prezydentowi Legnicy Tadeuszowi Krzakowskiemu. Dziś prezentujemy odpowiedzi. Przypominamy, że co tydzień zadajemy dwa pytania. Chcesz się czegoś dowiedzieć? Napisz pytania na adres e-mail redakcja@e-legnickie.pl

Prezydent odpowiada na Wasze pytania

Panie prezydencie, rozpoczęła się budowa basenu na ul. Stromej. Budzi ona kontrowersje. Skoro jednak już zadanie ruszyło to proszę odpowiedzieć, czy w przyszłości przewiduje się ew. zmiany związane z rozbudową czy też częściowym zadaszeniem obiektu, by ten stał się całoroczny?

Odpowiedź:
Nie nazywałbym tego kontrowersjami, bo jak zawsze pojawiają się różnice poglądów i ocen, do których każdy ma prawo. Trzeba szukać takich rozwiązań, które mogą satysfakcjonować nas wszystkich. Chcemy budować dobre miejsca wypoczynku i jednym z takich miejsc jest Letni Park Wodny. To mówiłem i jasno podkreślałem w kampanii wyborczej. Teraz wywiązuję się z tej deklaracji. Moi konkurenci przedstawiali inną opcję, ale zmierzyliśmy się w wyborach, w których wygrałem, a mieszkańcy w ten sposób poparli koncepcję funkcjonowania miasta przedstawioną przeze mnie.

Na tym terenie przewidujemy dalsze inwestycje i realizację kolejnych elementów infrastruktury, które przybliżałyby i wprowadzały całoroczne jego funkcjonowanie. Chciałbym zwrócić Państwu uwagę, że budujemy w naszym mieście pewnego rodzaju „Central Park”, w oparciu o park miejski i infrastrukturę otoczenia, czyli kompleks boisk i stadion, centrum Witelona i palmiarnię, którą przygotowujemy do rewitalizacji, a także place zabaw, przebudowę części francuskiej parku i strefę basenów. Chciałbym, by Państwo spojrzeli na to kompleksowo. Poznajemy rozwiązania stosowane w Polsce i za granicą, przyglądamy się temu. Trzeba też pamiętać, że wprowadzane rozwiązania na obszarze parku są konsultowane z konserwatorem zabytków. Zespół basenów leży poza terenem parku, ale konserwator także tutaj miał swój wpływ na realizację przedsięwzięcia.

Czy wiadomo już jak będzie wyglądał Plac Słowiański i kiedy rozpoczną się fizyczne prace? Jak bardzo zmieniła się koncepcja po otrzymaniu opinii legniczan w czasie konsultacji społecznych?

Odpowiedź:
Biuro projektowe opracowuje szczegółową koncepcję, która wiąże się z realizacją w praktyce zaproponowanej wizji, wybranej w konkursie. Teoria zderza się z rzeczywistością i niestety występują modyfikacje tych rozwiązań. Nie do końca wszystko widać na zewnątrz, bo pojawia się infrastruktura podziemna, a budowa układu komunikacyjnego musi uwzględniać pewne rozwiązania, jak choćby bliskość straży pożarnej i możliwość szybkiego przejazdu tą drogą. Tutaj oczywiście też rozwiązania definiuje konserwator zabytków, który nie do końca akceptuje nasze propozycje.

Na placu przewidujemy stworzenie małej architektury, zieleń, fontannę i trochę inne rozwiązania komunikacyjne, niż te obecne. Naszym celem jest plac wielofunkcyjny. To będzie miejsce spotkań, relaksu, ale i różnego rodzaju eventów, jak choćby koncertów. Jest to duże wyzwanie, także dla projektantów i wykonawców.

Mamy zabezpieczone pieniądze na tę inwestycję, ale cały czas problematyczna jest kwestia układu komunikacyjnego. Żeby uruchomić finansowanie, musimy mieć pełną dokumentację. Etap przygotowania inwestycji jest najdłuższy, najbardziej czasochłonny. Cierpliwość musi nam wszystkim towarzyszyć. Powstanie bowiem miejsce w centrum miasta, które będzie służyć nam wiele lat i łączyć mieszkańców.