Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Huta Miedzi po wielkim liftingu (FOTO)

LEGNICA. Huta Miedzi "LEGNICA" jest najstarszym zakładem należącym do KGHM "Polska Miedź" S.A( 67 lat). Hucie groziło zamknięcie. Ale szefostwo miedziowej firmy uznało , że na zamknięcie zawsze jest czas, ale póki się da trzeba spróbować dać Hucie nowe życie... Nie było to ani łatwe, ani tanie. Najpierw w ciągu piętnastu miesięcy za ćwierć miliarda złotych KGHM zbudował na jej terenie piec WTR, czyli wychylno-topielno-rafinacyjny - do przetopu recyklingowego złomu miedzi. To była i jest pierwsza taka instalacja w Polsce.

Potem  rozpoczął się najdłuższy w historii postój remontowy....- Postój remontowy, najdłuższym w historii huty był wyjątkowy ze względu na szeroki zakres prac - wyjaśniał Michał TOPOLNICKI, dyrektor naczelny uty Miedzi Legnica, oddziału KGHM. - Zrealizowaliśmy największe od lat inwestycje koncentrujące się na układach oczyszczania. Niektóre z zadań jak wymiana wieży T-102( 57 metrów wysokości i ciężar 200 ton) instalacji odsiarczania gazów Solinox wymagały wielomiesięcznych przygotowań i były to skomplikowane operacje logistyczne.

W Światowym Dniu Inżyniera Huta Miedzi pochwaliła się swoim nowym wizerunkiem...

Huta Miedzi po wielkim liftingu (FOTO)

 Największy zakres prac inwestycyjnych i remontowych objął wydział kwasu siarkowego. W czasie postoju wykonano 30 zadań remontowych i inwestycyjnych. Zdemontowano starą wysłużona wieżę instalacji Solinox i po jej wycięciu umieszczono w to miejsce nową wieżę w całości wykonaną z żywic. Nowa wieżą została złożona z 18 tzw. carg w kilkanaście . tygodni. Gdyby używano materiałów, z których wieża T-102 była poprzednio wykonana to jj montaż trwałby rok !

 Wymieniono m.in.chodnice, przepustnice szybkozamykające za dmuchawami gazu czy katalizator na półce aparatu kontaktowego. - Dzięki tym wszystkim pracom możliwe będzie utrzymanie produkcji kwasu siarkowego na wysokim poziomie do czasu następnego postoju a taki odbędzie się nie wcześniej niż za 3 lata - dodał dyrektor Topolnicki.

Postój w hucie wykorzystany został również m.in. na remonty pieców szybowych, instalacji suchego i mokrego odpylania i pompowni oraz szereg inwestycji proekologicznych.Inne inwestycje: maszyna TM16 i maszyna do obróbki anod/APM/ ,remont stacji redukcji gazu SRG. Powstał także nowy magazyn złomu miedzi, wymieniono rurociągi MOG i skrubera. Dodajmy jeszcze, że wydział rafinacji ogniowej miedzi po postoju rozstał się ze starą kruszarką, która na składowisku żużla pracowała niewiele krócej niż istnieje sama legnicka huta.

Przy okazji sensownego chwalenia się efektami lifitingu dzięki , któremu Huta z jednej strony wróci w dobrym stylu do obecności na rynku produkcji miedzi, a jednocześnie poprawi się jakość proekologiczna produkcji -   na spotkaniu kierownictwa Huty Miedzi Legnica z dziennikarzami nie mogło zabraknąć pytań często zadawanych przez mieszkańców Legnicy dotyczących złego powietrza i zadymienia...

- To nie jest tak , że przy ul.Złotoryjskiej na terenie Huty Miedzi  znajduje się wyłącznie nasz oddział i my odpowiadamy za całe "zło" . Mieliśmy skargi , ze zadymiamy miasto czy "zaśmierdzamy" nawet kiedy huta miała kilkumiesięczna przerwę w produkcji. Znajduje się tutaj producent betonu i jak zajedzie asfaltem to ciężko wytrzymać i idzie to na kontu Huty. Mamy telefony, że huta kopci widać to z drugiego końca Legnicy. A to jest podgrzewana cysterna z ługiem podsufitowym i w górę idzie zwykła para. Postawiliśmy na nowoczesność w kwestii produkcji i na ekologię. Wszystkie parametry przemawiają na naszą korzyść, a będzie wkrótce jeszcze lepiej jak z oczyszczania mokrego przejdziemy na suche - zapewniali szefowie dziarskiego 67-latka, który dostał nowe życie.

Fot. Ewa Jakubowska