Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Przebadają cały personel

LEGNICA. Cały personel legnickiego szpitala ma być profilaktycznie przebadany pod kątem koronawirusa. Placówka, dysponując własnym laboratorium, może w ten sposób szybko zyskać pewność, że i pracownicy, a przez to i pacjenci są bezpieczni.

Przebadają cały personel

Laboratorium do wykonywania testów w kierunku koronawirusa ruszyło w legnickim szpitalu 1 maja. Najnowszej generacji aparat wykonuje testy molekularne. Szpital chce przebadać profilaktycznie swój personel. Nie wszystkich od razu, ale sukcesywnie, w miarę możliwości "mocy przerobowych". W pierwszej kolejności testom poddane są osoby z tych oddziałów, gdzie koronawirus mógłby zaatakować najszybciej ze względu na obniżoną odporność pacjentów, czyli m.in. hematologia, chemioterapia, neonatologia, ale i SOR.

- To, że posiadamy swoje laboratorium ma taki korzystny aspekt, że na wyniki nie czekamy już kilka dni, tylko mamy je w ciągu 4-5 godzin. A to oznacza, że nie musimy tego personelu odsuwać na dłuższy czas od pracy, oczywiście pod warunkiem, że wyniki są negatywne. - mówi Tomasz Kozieł, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

Urządzenie użyczone przez Uniwersytet Medyczny z Wrocławia przede wszystkim jednak ułatwia diagnostykę pacjentów.

- Teraz niemal od razu wiemy, czy pacjent jest zarażony czy nie i możemy wdrożyć odpowiednie procedury leczenia- albo na naszym oddziale COVID-owym, albo w szpitalu jednoimiennym, albo- jeśli wynik jest ujemny- na normalnym oddziale. - dodaje rzecznik szpitala. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy nosi się z zamiarem kupna własnego aparatu do wykonywania testów, ale nie wiadomo, kiedy urządzenie będzie dostępne na rynku.