Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Maluchy wracają do legnickich przedszkoli i żłobków

LEGNICA. Zajęcia opiekuńcze rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek, 18 maja. Decyzję o tym, że dzieci w wieku od 3 do 6 lat mogą wrócić do przedszkoli, a młodsze do żłobków, prezydent Tadeusz Krzakowski podjął i ogłosił 5 maja.

Maluchy wracają do legnickich przedszkoli i żłobków

Nasze miasto dysponuje 17 przedszkolami publicznymi i ośmioma oddziałami przedszkolnymi w czterech szkołach podstawowych. W normalnych warunkach pozwala to zapewnić opiekę ponad 2200 dzieciom. Po niemal dwóch tygodniach konsultacji dyrektorów placówek z rodzicami, 14 maja okazało się, że zainteresowanie rodziców posyłaniem dzieci do przedszkoli zmniejszyło się z deklarowanych wcześniej 16 proc. do 10,3 proc. Dane dotyczące zainteresowania rodziców analizowane były sukcesywnie, jednak wyraźnie pojawiała się malejąca tendencja deklaracji. Oznacza to, że w legnickich przedszkolach pojawi się 18 maja 223 podopiecznych. Pieczę nad dziećmi sprawować będzie 115 nauczycieli, a obsługę zapewni im 117 osób personelu pomocniczego.

W tych okolicznościach, na podstawie opinii dyrektorów placówek i organu prowadzącego, czyli Urzędu Miasta, podjęto decyzję, że działalność opiekuńczo-wychowawcza prowadzona będzie od 18 maja w dziesięciu przedszkolach publicznych: nr 3, 4, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 16 i 18. Do pozostałych przedszkoli napływało od jednego do 5 zgłoszeń. Na razie nie będą czynne także oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych.
Przypomnijmy, że podczas zapisów respektowane była priorytety, nakazujące przyjmowanie w pierwszej kolejności pociech rodziców pracujących w służbie zdrowia, służbach mundurowych oraz pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych. Wystąpiły 74 takie przypadki. Zadbano również o możliwość wsparcia dla obojga pracujących rodziców.

Przez kilkanaście dni legnickie przedszkola publiczne były przygotowywane na bezpieczne przyjęcie dzieci i ich pobyt w placówkach. Wszystkie obiekty zostały poddane ozonowaniu. Dyrektorzy przygotowali odpowiednie regulaminy działania oraz procedury. Należą do nich: procedura bezpieczeństwa w placówce, postępowania na wypadek wystąpienia zakażenia, ścieżka szybkiej komunikacji z rodzicami i ich zgoda na mierzenie dzieciom temperatury. Przeprowadzono niezbędne zakupy, wśród których są: bezdotykowe termometry, fartuchy i przyłbice dla pracowników, rękawice i płyny do dezynfekcji rąk, a także mebli, zabawek i różnych powierzchni. W każdym przedszkolu utworzono pomieszczenie będące izolatorium.

Wszystkie placówki przedszkolne przygotowane zostały w oparciu o wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia, Edukacji i Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
Ewentualna nowa organizacja pracy przedszkoli, wykorzystująca dotychczasowe doświadczenia, planowana jest na 25 maja.

W poniedziałek, 18 maja, dla maluchów otwarte zostaną także żłobki. Miasto prowadzi cztery takie placówki, w których opieka roztaczana jest nad 114 dziećmi do lat trzech. Rodzice zdecydowali się posłać do żłobków 76 swoich pociech, co stanowi obecnie 66 proc. Nie ma problemu z przyjęciem pod opiekę większej ilości dzieci, jeśli ich rodzice wyrażą taka wolę.

- Otwierając przedszkola i żłobki, brałem pod uwagę wszelkie okoliczności, prowadziłem konsultacje z fachowcami, rozmawiałem z dyrektorami, miałem wiele rozmów z rodzicami, gdyż pragnę, by była to decyzja podejmowana wspólnie i odpowiedzialnie – mówi prezydent Tadeusz Krzakowski. – Będę bacznie obserwował działalność tych placówek, jak również sytuację zdrowotną w mieście i regionie. Liczę na mądrość, rozwagę i wysoki profesjonalizm w zapewnianiu bezpieczeństwa u tych, którym legniczanie powierzają opiekę nad swymi dziećmi.