Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Uczczą pamięć ofiar zbrodni wołyńskiej

LEGNICA. Uroczystości upamiętniające pomordowanych na Wołyniu odbędą się w niedzielę 5 lipca w kościele św. Jana Chrzciciela w Legnicy. Na obchody tej tragicznej dla narodu polskiego rocznicy zaprasza dr Tadeusz SAMBORSKI, prezes Stowarzyszenia Krajobrazy, który wystosował list-zaproszenie do wszystkich patriotów w Legnicy i regionie. Publikujemy go poniżej:

Uczczą pamięć ofiar zbrodni wołyńskiej

Szanowni Państwo!
Zbliża się dzień 11 lipca. W tym dniu na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22.07.2016 roku wspominamy naszych Rodaków bestialsko zamordowanych na Ziemi znaczonej polską krwią, czyli na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.
11 lipca to „Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa” dokonanego przez OUN-UPA na Polakach Wołynia, Małopolski Wschodniej oraz południowo-wschodnich powiatów powojennej Rzeczypospolitej.
Przypomnę, iż zdaniem znawców zagadnienia niemal 80% z 200 tysięcy ofiar banderowskiego ludobójstwa nie ma swoich grobów, krzyży i tabliczek personalnych. Uczczenie pamięci wszystkich ofiar ludobójstwa, dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich- a wśród ofiar oprócz Polaków byli też Żydzi, Ormianie, Czesi, Rosjanie i Ukraińcy – jest naszym patriotycznym i chrześcijańskim obowiązkiem.
W tym roku ze względu na pandemię uroczystości Narodowego Dnia Pamięci będą miały znacznie skromniejszy przebieg i wymiar. Mimo to Stowarzyszenie Kulturalne „Krajobrazy” wspólnie z innymi organizacjami kresowymi (Związek Sybiraków, TMLiKPW) zaprasza na okolicznościową Mszę Świętą, która odbędzie się  5 lipca o godzinie 13.00 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy. Po mszy świętej złożymy wiązanki kwiatów pod tablica upamiętniającą ofiary ludobójstwa (w bocznej nawie kościoła).
Przejawem Hołdu Pamięci może też być zapalenie świecy w oknie naszego mieszkania w dniu 11 lipca o godz. 21.00.

Taki postulat zgłosił kilka lat temu znany społeczności naszego regionu ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Gorąco zachęcam do takiej niezwykłej manifestacji swoich uczuć patriotycznych i symbolu duchowej więzi  z ofiarami kresowych tragedii.
Wszystkim naszym działaniom ukierunkowanym na upamiętnienie ofiar ludobójstwa towarzyszy motto: „Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”. W tym duchu pisał na krótko przed śmiercią (zginął rozerwany końmi przez zwyrodnialców  z UPA) męczennik Wołynia, poeta- liryk Zygmunt Jan Rumel w swoim wierszu „Modlitwa”: „I nie wódź nas na pokuszenie, byśmy jutro nie mścili się za to, co cierpieliśmy dzisiaj”.
Serdecznie proszę mieszkańców naszego regionu, byśmy 11 lipca wspomnieli tych, o których inny poeta napisał:
„Leżą tam bez krzyża Na Kresowej Ziemi Dobry Panie Boże Zmiłuj się nad nimi”.

Z kresowym pozdrowieniem

 dr Tadeusz Samborski
Prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Krajobrazy”

Przypomnijmy iż zbrodni dokonano w latach 1943–1945. Jej sprawcy - Organizacja Nacjonalistów Ukraińskich frakcja Stepana Bandery (OUN-B) oraz jej zbrojne ramię Ukraińska Armia Powstańcza (UPA) we własnych dokumentach planową eksterminację ludności polskiej określali mianem „akcji antypolskiej”. Według szacunków polskich historyków ukraińscy nacjonaliści zamordowali w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej ok. 100 tys. Polaków. 40-60 tys. zginęło na Wołyniu, 20-40 tys. w Galicji Wschodniej, co najmniej 4 tys. na terenie dzisiejszej Polski. Kulminacja tych wydarzeń, określanych mianem zbrodni wołyńskiej, nastąpiła 11 lipca 1943 r., gdy oddziały UPA zaatakowały ok. 150 polskich miejscowości.