Uczczą pamięć ofiar zbrodni wołyńskiej
LEGNICA. Uroczystości upamiętniające pomordowanych na Wołyniu odbędą się w niedzielę 5 lipca w kościele św. Jana Chrzciciela w Legnicy. Na obchody tej tragicznej dla narodu polskiego rocznicy zaprasza dr Tadeusz SAMBORSKI, prezes Stowarzyszenia Krajobrazy, który wystosował list-zaproszenie do wszystkich patriotów w Legnicy i regionie. Publikujemy go poniżej:
Szanowni Państwo!
Zbliża się dzień 11 lipca. W tym dniu na mocy uchwały Sejmu RP z dnia 22.07.2016 roku wspominamy naszych Rodaków bestialsko zamordowanych na Ziemi znaczonej polską krwią, czyli na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.
11 lipca to „Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa” dokonanego przez OUN-UPA na Polakach Wołynia, Małopolski Wschodniej oraz południowo-wschodnich powiatów powojennej Rzeczypospolitej.
Przypomnę, iż zdaniem znawców zagadnienia niemal 80% z 200 tysięcy ofiar banderowskiego ludobójstwa nie ma swoich grobów, krzyży i tabliczek personalnych. Uczczenie pamięci wszystkich ofiar ludobójstwa, dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich- a wśród ofiar oprócz Polaków byli też Żydzi, Ormianie, Czesi, Rosjanie i Ukraińcy – jest naszym patriotycznym i chrześcijańskim obowiązkiem.
W tym roku ze względu na pandemię uroczystości Narodowego Dnia Pamięci będą miały znacznie skromniejszy przebieg i wymiar. Mimo to Stowarzyszenie Kulturalne „Krajobrazy” wspólnie z innymi organizacjami kresowymi (Związek Sybiraków, TMLiKPW) zaprasza na okolicznościową Mszę Świętą, która odbędzie się 5 lipca o godzinie 13.00 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy. Po mszy świętej złożymy wiązanki kwiatów pod tablica upamiętniającą ofiary ludobójstwa (w bocznej nawie kościoła).
Przejawem Hołdu Pamięci może też być zapalenie świecy w oknie naszego mieszkania w dniu 11 lipca o godz. 21.00.
Taki postulat zgłosił kilka lat temu znany społeczności naszego regionu ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Gorąco zachęcam do takiej niezwykłej manifestacji swoich uczuć patriotycznych i symbolu duchowej więzi z ofiarami kresowych tragedii.
Wszystkim naszym działaniom ukierunkowanym na upamiętnienie ofiar ludobójstwa towarzyszy motto: „Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”. W tym duchu pisał na krótko przed śmiercią (zginął rozerwany końmi przez zwyrodnialców z UPA) męczennik Wołynia, poeta- liryk Zygmunt Jan Rumel w swoim wierszu „Modlitwa”: „I nie wódź nas na pokuszenie, byśmy jutro nie mścili się za to, co cierpieliśmy dzisiaj”.
Serdecznie proszę mieszkańców naszego regionu, byśmy 11 lipca wspomnieli tych, o których inny poeta napisał:
„Leżą tam bez krzyża Na Kresowej Ziemi Dobry Panie Boże Zmiłuj się nad nimi”.
Z kresowym pozdrowieniem
dr Tadeusz Samborski
Prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Krajobrazy”
Przypomnijmy iż zbrodni dokonano w latach 1943–1945. Jej sprawcy - Organizacja Nacjonalistów Ukraińskich frakcja Stepana Bandery (OUN-B) oraz jej zbrojne ramię Ukraińska Armia Powstańcza (UPA) we własnych dokumentach planową eksterminację ludności polskiej określali mianem „akcji antypolskiej”. Według szacunków polskich historyków ukraińscy nacjonaliści zamordowali w latach 1943-1945 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej ok. 100 tys. Polaków. 40-60 tys. zginęło na Wołyniu, 20-40 tys. w Galicji Wschodniej, co najmniej 4 tys. na terenie dzisiejszej Polski. Kulminacja tych wydarzeń, określanych mianem zbrodni wołyńskiej, nastąpiła 11 lipca 1943 r., gdy oddziały UPA zaatakowały ok. 150 polskich miejscowości.