Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Ratownicy piszą do ministra Ziobry

LEGNICA. Jarosław Luboński - Dyrektor ds. Medycznych Pogotowia Ratunkowego w Legnicy otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę. Wywołało to burze wśród legnickich ratowników, którzy za pośrednictwem Polskiej Rady Ratowników Medycznych wystosowali pismo do ministra Ziobry. Treść pisma poniżej.

Ratownicy piszą do ministra Ziobry

Pan
Zbigniew Ziobro
Minister Sprawiedliwości
Prokurator Generalny

Szanowny Panie Ministrze,
z niepokojem przyjęliśmy informację przekazaną przez pracowników Pogotowia Ratunkowego w Legnicy, członków Polskiej Rady Ratowników Medycznych, o dzisiejszym przedstawieniu Panu Jarosławowi Lubońskiemu - Dyrektorowi ds. Medycznych Pogotowia Ratunkowego w Legnicy wypowiedzenia umowy o pracę.

Znając zaangażowanie i ogromny wkład pracy Dyrektora ds. Medycznych oraz działanie na rzecz ratowników medycznych i ratownictwa medycznego nie możemy zgodzić się na takie działania.

Biorąc pod uwagę powód wypowiedzenia umowy podany przez Dyrektor Joannę Bronowicką, którym jest zawiadomienie prokuratury przez Dyrektora Jarosława Lubońskiego o napaściach na Zespoły Ratownictwa Medycznego, Zarząd Polskiej Rady Ratowników Medycznych obawia się, że sprzeciw wobec tych zgłoszeń w formie wypowiedzenia umowy o pracę ma za zadanie tuszowanie zachowań agresywnych wobec pracowników systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne na terenie województwa dolnośląskiego.

Zarząd PRRM jednoznacznie nie zgadza się na takie działania jakiegokolwiek kierownika podmiotu leczniczego, a w szczególności dysponenta Ratownictwa Medycznego, które karzą za zgłaszanie napaści na pracowników systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne osoby do tego powołane, na których ciąży taki obowiązek. Nadmieniam, że obowiązkiem nałożonym przez Prokuratora Generalnego na prokuraturę jest wzięcie pod ochronę osób, które udzielają pomocy. Wśród wytycznych dla prokuratorów znalazł się obowiązek wszczynania postępowania w każdej sytuacji, gdy pojawiają się doniesienia w takiej sprawie.

Szanowny Panie Ministrze, Ratownictwo Medyczne jest filarem bezpieczeństwa państwa. Obecna sytuacja jednoznaczne potwierdziła potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa pracowników medycznych i niedopuszczenie do uszczuplenia kadr w tym sektorze. Z informacji przekazywanych nam przez ratowników medycznych Pogotowia Ratunkowego w Legnicy zrzeszonych w strukturach PRRM, zaogniona od dawna sytuacja pomiędzy Dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Legnicy a pracownikami niekorzystnie wpływa na zabezpieczenie potrzeb pacjentów w rejonie działania PR Legnica. Dzisiejsze działania dodatkowo wpływają destabilizująco na funkcjonowanie i ciągłość świadczeń z zakresu ratownictwo medyczne, a rosnąca frustracja pracowników może doprowadzić do zaprzestania świadczenia usług w rodzaju ratownictwo medyczne rejonu operacyjnego PR Legnica.

Wskazać należy, że problemy w porozumieniu na linii Dyrektor - pracownicy wielokrotnie sygnalizowane były przez pracowników i Organizacje Związkowe w Dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim, który jest organem założycielskim dla Pogotowia Ratunkowego w Legnicy. Sygnały te nie doczekały się żadnej reakcji ze strony odpowiedzialnych za struktury organizacyjne urzędników.

Jednocześnie informuję Pana Ministra o pełnym poparciu Polskiej Rady Ratowników Medycznych dla Dyrektora Jarosława Lubońskiego i jego działań na rzecz ratowników medycznych i ratownictwa medycznego.