Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Legnica walczy o miliony na dalszy rozwój

LEGNICA. Prezydent Legnicy zaprasza mieszkańców i organizacje społeczne do wspólnego opracowania projektu pn. „Smart Legnica - wielopokoleniowe miejsce do życia i rozwoju”. Nabór wniosków i propozycji trwa do 16 września. Więcej informacji na spotkaniu 9 września (środa) o godzinie 17.00 w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym (ul. Jordana).

Legnica walczy o miliony na dalszy rozwój

Legnica wkracza w decydującą fazę przygotowania wielowymiarowego projektu rozwojowego pn.: „Smart Legnica - wielopokoleniowe miejsce do życia i rozwoju”. Etap ten przewiduje opracowanie działań i składających się na nie przedsięwzięć, przewidzianych do realizacji w przypadku uzyskania przez nasze miasto dotacji ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. Legnica znalazła się w gronie 54 małych i średnich miast w kraju, które uczestniczą w II etapie naboru wniosków o dofinansowanie działań rozwojowych.

- Mając na względzie prorozwojowy charakter projektu, bardzo ważne jest, aby w jego opracowaniu aktywnie uczestniczyli zarówno mieszkańcy Legnicy, jak i partnerzy społeczni, a więc m.in. organizacje pozarządowe, spółdzielnie mieszkaniowe czy instytucje otoczenia biznesu – zachęca prezydent Tadeusz Krzakowski. – Nasza wspólna praca na rzecz przygotowania projektu daje szanse na zdobycie wielomilionowej dotacji, która pozwoli w latach 2022-2023 spełnić liczne oczekiwania i pomysły legniczan.

Wspólne działanie, do którego obecnie zaprasza prezydent, realizowane będzie w dwóch wariantach.

Pierwszy dotyczy otwartego naboru propozycji przedsięwzięć społecznych, niezwiązanych z infrastrukturą, czyli tzw. „miękkich”, w ramach którego wszyscy zainteresowani mogą zgłosić swoje pomysły, wskazując przy tym, kto mógłby je realizować, w jaki sposób, w jakim okresie i jakie będą ich koszty.

Drugi model współpracy obejmuje otwarty nabór partnerów społecznych do projektu, którzy wspólnie z miastem będą wdrażać i rozliczać zgłoszone zadanie.

W tym przypadku miasto poszukuje partnerów do realizacji działań w trzech obszarach dotyczących:

· wzmocnienia tożsamości lokalnej i więzi społecznych legniczan,

· wzmocnienia innowacyjności społecznej i gospodarczej,

· zwiększenia świadomości ekologicznej oraz adaptacji do zmian klimatu wśród legniczan.

Wybrani partnerzy podpiszą z miastem list intencyjny o współpracy, a w przypadku przyznania dofinansowania ze środków „norweskich”, umowę szczegółowo regulującą zasady współpracy.

Wszystkie zgłaszane pomysły i oferty współpracy powinny dotyczyć wyłącznie działań społecznych i niezwiązanych z infrastrukturą, odpowiadać na poznane już problemy miasta i przyczyniać się do realizacji określonych celów.

Nabory wniosków trwają do 16 września.

Dodatkowe informacje będzie można uzyskać 9 września 2020 r., o godz. 17.00, w dużej sali Szkolnego Schroniska Młodzieżowego przy ul. Jordana 17. W trakcie spotkania pracownicy wydziału rozwoju miasta oraz doradcy Związku Miast Polskich przybliżą ideę i cele naborów.

Prezydent Legnicy serdecznie zaprasza przedstawicieli organizacji społecznych i innych partnerów, którzy chcą się włączyć do wspólnej pracy nad projektem.

Spotkanie będzie prowadzone w reżimie sanitarnym, z ograniczoną liczba miejsc. Wymagane jest zakrywanie nosa i ust oraz dezynfekcja rąk. Miejsca siedzące rozstawione będą co 1,5 metra.