Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Brama Chojnowska odzyska świetność?

LEGNICA. Na liście zabytków wprawdzie była, ale nie jako odrębny obiekt, a część legnickiej fortyfikacji sprzed wieków. Dziś Brama Chojnowska w dokumentacji widnieje jako odrębny zabytek, a to ma ogromne znaczenie. Choćby dlatego, że teraz można starać się o unijne wsparcie, by niszczejący od lat obiekt, zagospodarować.

Brama Chojnowska odzyska świetność?

Decyzją Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we Wrocławiu Brama Chojnowska, jeden z najstarszych obiektów w Legnicy, wpisana została do ewidencji jako odrębny zabytek.

- Wydaje mi się, że zaistniała tutaj sytuacja innej metodologii postrzegania zabytków. Nie uznaje się już Bramy Chojnowskiej za element umocnień zabytkowych murów obronnych naszego miasta, a za indywidualny obiekt- mówi Arkadiusz Rodak, rzecznik prasowy prezydenta Legnicy.

Ta informacja szczególnie cieszy dyrektora Legnickiego Centrum Kultury, które od lat ma pod swoimi skrzydłami zabytkową basztę, i od lat stara się o unijną dotację na jej zagospodarowanie.

- Ta decyzja Konserwatora Zabytków otwiera nam drogę do tego, by móc pozyskiwać środki, bo tej pory byliśmy trochę w sytuacji kwadratury koła, bo albo proponowane środki były zbyt małe, a te większe wymagały właśnie takiego zapisu - mówi Grzegorz Szczepaniak, dyr. LCK.

LCK chciało w zabytkowej baszcie uruchomić kreatywne pracownie z różnych dziedzin. Projekt opiewał na kwotę 3,5 mln zł. Czy po latach poszukiwań środków, projekt e- Baszta wciąż jest aktualny?

- To był pomysł na bardzo nowoczesne pracownie. Teraz ewentualnie wystarczyłoby nanieść kilka poprawek. Mamy nadzieję, że teraz uda się go wreszcie zrealizować- dodaje dyr. LCK.