Budują elektrownię za 10 mln zł. Połowę prądu uzyskają ze słońca (FOTO)
LEGNICA. Na terenie KGHM Zanam S.A. w Legnicy powstaje właśnie elektrownia fotowoltaiczna, która docelowo ma produkować połowę potrzebnej tej firmie energii elektrycznej. Inwestycja to koszt prawie 10 mln złotych, który zwróci się po 8 latach eksploatacji. Prace zakończą się na przełomie listopada i grudnia tego roku.
Jeszcze w tym roku KGHM Zanam S.A., spółka z grupy kapitałowej Polskiej Miedzi będzie miała swoją własną elektrownię fotowoltaiczną, dzięki której zyska 50% potrzebnej energii elektrycznej. Inwestycja wpisuje się w program strategii KGHM, który stawia na pozyskiwanie ekoenergii.
Prace nad budową elektrowni rozpoczęły się tydzień temu. W pierwszej kolejności szykowany jest grunt. Na powierzchni 4 hektarów staną panele fotowoltaiczne, których będzie 9500. Obsługa obiektu nie będzie skomplikowana.
- Do kontroli elektrowni potrzebna jest jedna osoba, dyspozytor. To nie będzie na zasadzie siedzenia i patrzenia cały czas w ekran. Będzie on miał wszystko udostępnione online i będzie miał w to wgląd. Oczywiście również będzie miał raporty dzienne, tygodniowe działania całej elektrowni, która będzie serwisowana przez ekipę zewnętrzną. Nowoczesny system od razu sygnalizuje w razie awarii na czym dokładnie polega problem, a nie jak do tej pory było w farmach fotowoltaicznych w Polsce, gdy podczas awarii całe ekipy serwisowe jechały na miejsce i szukały gdzie leży problem. Będzie bez straty czasu i oczywiście bez niepotrzebnego postoju elektrowni, a zatem bez strat finansowych – tłumaczy Rafał Tokarz kierownik projektu budowy elektrowni KGHM ZANAM S.A.
- Energia wyprodukowana będzie szła do rozdzielni, a stamtąd będzie wykorzystywana na potrzeby własne. W okresie weekednowym ma być odprowadzana do Huty Miedzi. W tym miejscu, gdzie powstaje elektrownia jest bardzo dobre nasłonecznienie dzięki temu sprawność 90% będzie osiągnięta. Uzyskamy z tego 3 GWh - mówił Bernard Cichocki prezes zarządu KGHM ZANAM S.A.
Już teraz funkcjonuje mini elektrownia, która pokazuje na jakiej zasadzie będzie pracowała ta właściwa inwestycja.
- To instalacja pokazowa, a jej moc to 12 KW. Ta instalacja jest złożona z 36 paneli. W ciągu w tygodnia wyprodukowała ok. 200 KWh z mocą około 9 – 10 KW. Ta instalacja jest podłączona do naszego zakładu. To namiastka tego, co czeka nas z tych 9500 paneli, które będą tu już pod koniec roku – mówił Waldemar Głąbiński, główny energetyk KGHM ZANAM S.A.
Elektrownia w KGHM Zanam to jedyna w Polsce elektrownia fotowoltaiczna oparta na technologii 4.0
{gallery}galeria/wydarzenia/09-09-20-elektrownia-fotowoltaiczna-kghm-zanam-fot-marzena-machniak{/gallery}