400 tys. zł dla Legnicy od miedziowej spółki (FOTO)
LUBIN/LEGNICA. Działania prospołeczne i prozdrowotne na terenie Legnicy będą wsparte kwotą 400 tys. zł, jaką miasto otrzymało w ramach darowizny od KGHM Polska Miedź S.A. Miedziowa spółka wręczyła finansowe podarunki w sumie 11 samorządom z terenu Zagłębia Miedziowego, z którymi od dawna prowadzi współpracę. Wśród nich nie znalazło się miasto Lubin, którego włodarz stroni od wszelkiej współpracy z miedziową spółką.
Prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A, Marcin Chludziński 17 września podczas konferencji współorganizowanej ze Związkiem Pracodawców Polska Miedź wręczył 11 samorządom darowizny na łączną kwotę 3 mln 200 tys. złotych. Spore wsparcie otrzymała również Legnica.
- Te pieniądze będą uzupełnieniem tego, co dotychczas robimy i programów, które realizujemy jako miasto. Nie jest to bagatelna kwota, bo 400 tys. złotych, które dziś otrzymujemy jako darowiznę na tego rodzaju działania jest istotna zwłaszcza dziś w okresie epidemii, gdzie środki od KGHM nabierają dodatkowych wartości – mówił Tadeusz Krzakowski tuż po odebraniu poświadczenia o darowiźnie.
KGHM w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu i zrównoważonego rozwoju od dawna wspiera samorządy z ternu, na którym prowadzi działalność. Tym razem poza Legnicą, pieniądze otrzymały też gminy Gaworzyce, Grębocice, Jerzmanowa, Kotla, Żukowice i miasto Głogów.
- Polska to taki kraj, w którym pracując mocno elastycznie, zwinnie nawet w sytuacjach kryzysowych jesteśmy sobie w stanie nie tylko poradzić, ale też się rozwijać . Czasami do tych kryzysów trzeba podchodzić jako do szans. COVID i zagrożenie epidemiczne uświadomiło nas o potencjalnych perturbacjach ekonomicznych, jak i o tym, że jest to kryzys wspólnoty, rodzinny, związany z procesami psychologicznymi, które zaszły poprzez izolacje czy niechodzenie do pracy. To wątek szerszy niż ekonomia. Sytuacje kryzysowe są dobre do tego, by czasami strategię redefiniować i na nowo budować. To dobry moment do myślenia o rozwoju strategicznym. Ta konferencja to moment do dyskusji o rozwoju tego miejsca, Zagłębia Miedziowego. O tym nie można mówić jednosektorowo. To musi być i jest na szczęście, rozmowa pomiędzy władzą centralną, rządem, biznesem i samorządem, partnerami społecznymi. Chcę podziękować za to, że ta gotowość do rozmowy i partnerstwa ze strony samorządów jest. To przekształca się szybko w inicjatywy, które wspólnie realizujemy – mówił Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
Konferencja pod hasłem „Strategia rozwoju Zagłębia Miedziowego – szanse i zagrożenia” miała kilka paneli m. in. „Zagłębie Miedziowe – diagnoza obecnego stanu/ działania na przyszłość”, „Ocena gospodarczych i społecznych skutków kryzysu w regionie z perspektywy samorządów terytorialnych” czy też „ Strategia działań wobec skutków kryzysu, środki wsparcia”.
{gallery}galeria/wydarzenia/17-09-20-dotacje-od-kghm{/gallery}