Niższe koszty, gwarancja dostawy - własna produkcja siłowników w KGHM ZANAM (FOTO)
LEGNICA. KGHM ZANAM w Legnicy stawia na własne maszyny, własną załogę i własną wiedzę. Po kilkunastu latach przerwy spółka powraca do produkcji siłowników - ważnych elementów, niezbędnych w maszynach górniczych pracujących w oddziałach KGHM. Pierwsze siłowniki na testy pod ziemię trafią już w październiku. Docelowo KGHM ZANAM chce wyprodukować 60% z tego, co dotąd kupuje u innych producentów.
Siłowniki w maszynach górniczych pod ziemią są najbardziej obciążonymi elementami, a w konsekwencji najczęściej ulegają awariom. KGHM ZANAM w Legnicy zaczyna własną produkcję tych części. Docelowo będzie to ok. 2500 rocznie, co stanowi 60% dotychczas kupowanych na zewnątrz siłowników. Wiedza nabyta przez lata podczas serwisowania i obserwowania tych elementów pozwala teraz przejść na produkcję własną. Planuje się również sprzedaż zewnętrzną. Własna produkcja to nie tylko obniżenie kosztów, ale też kontrola nad dostawą.
- Ostatnie ograniczenia związane z możliwością swobodnej dostawy pokazały, że własna produkcja pozwoli nam kontrolować łańcuch dostaw i bezpieczeństwo produkcji. Jesteśmy w stanie elastyczniej reagować na kłopoty, jakie są u zagranicznych dostawców. Serwisujemy to cały czas sami. W chwili obecnej obejmujemy serwisem ok. 500 maszyn. Duża część napraw dotyczy właśnie siłowników. To elementy, które najciężej pracują i najszybciej się zużywają. Im będzie większa jakość, tym łatwiejszy i rzadszy będzie serwis - wyjaśnia Jacek Kosiński, wiceprezes KGHM ZANAM w Legnicy.
Produkcja własna siłowników będzie uwarunkowana środowiskiem, w jakim pracują w kopalniach te urządzenia. - One muszą wytrzymać to ekstremalnie trudne środowisko. Siłowniki działają przy 120 stopniach temperatury pracy, w dużej wilgotności. Staramy się tę część poprawić na tyle, by wytrzymywały w tych dużych temperaturach - dodaje wiceprezes.
Wszystkie produkowane elementy poddawane są kontroli jakości, jaką wykonuje się w KGHM ZANAM przy użyciu sprzętu bardzo wysokiej klasy. - Ramie pomiarowe FARO to sprzęt o wysokiej dokładności, Możemy nim pomierzyć dowolne cechy geometryczne detali. W sposób bardzo łatwy możemy zinterpretować wszystkie wymiary, kształt i wszelkie parametry - mówi Leszek Straszewski, kontroler jakości w KGHM ZANSM w Legnicy.
W październiku w kopalniach KGHM rozpoczną się testy maszyn wyposażonych w nowe siłowniki wyprodukowane przez KGHM ZANAM. {gallery}galeria/wydarzenia/24-09-20kghm-zanam-legnica-fot-marzena-machniak{/gallery}