Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Kolejne historyczne odkrycie w Centrum Witelona (FOTO)

LEGNICA. Historia po raz kolejny odkryła swoje karty. W remontowanym obecnie Teatrze Letnim w Legnicy, gdzie powstanie Centrum Witelona, odkryto kolejne malowidła sprzed wieków.

Kolejne historyczne odkrycie w Centrum Witelona (FOTO)

- Na wejściu do budynku odkryły nam się w części sufitu dodatkowe malowidła. Program konserwatorski został już opracowany i będziemy uruchamiać odtwarzanie tych malowideł - mówi Jadwiga Zienkiewicz, z-ca prezydenta Legnicy.

- Wykonawca teraz, po zatwierdzeniu programu konserwatorskiego, będzie mógł wycenić, jakie to są koszty. Wtedy zapadnie decyzja czy poddajemy to renowacji- czy nas na to stać - dodaje Grażyna Litiwn, dyr. wydz. inwestycji miejskich.

- Z pewnością konserwator zabytków będzie dążył do tego, żeby jednak odtworzyć te polichromie - nie kryje Jadwiga Zienkiewicz.

To nie pierwsze malowidła, jakie skrywały się pod grubą warstwą farb. W sali palmowej, gdzie powstanie ultranowoczesna sala konferencyjna, wcześniej na drewnianych kasetonach sufitowych odkryto już polichromie. Właśnie są pieczołowicie odtwarzane.

Odrestaurowanie malowideł to nie jedyna zmiana w harmonogramie prac. Zwiększono też powierzchnię wystawienniczą, na której powstanie wystawa główna.

- Wystawa główna - „Oko, perspektywa, przyszłość” powstanie na powierzchni tysiąca metrów kwadratowych – mówi Marcin Andrzejewski, koordynator projektu Centrum Witelona. – To będzie niestandardowo i nowocześnie zaaranżowana przestrzeń, gdzie zostanie nam przybliżony dorobek Witelona. Podpisaliśmy już umowę z Anną Rzeźnik, która tworzyła m.in. wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego, czy w Centrum Nauki Kopernik.

Zdecydowano także o powiększeniu tarasu w części gastronomicznej z podziałem na część zewnętrzną i wewnętrzną z oranżerią, gdzie będzie można odpoczywać także zimą.

- Będziemy mogli spotkać się tutaj na biznesowy lunch, popracować w pięknym otoczeniu ze swoim komputerem lub smartfonem korzystając z darmowego internetu i zasilania, albo najzwyczajniej zjeść coś dobrego i uprawiać chill out na parkowej polanie. Zapewniam, że powstaje miejsce unikatowe, jakiego jeszcze w regionie nie było – dodaje Marcin Andrzejewski.

Prace budowlane miały zakończyć się w pierwszym kwartale przyszłego roku, ale ze względu na stale odkrywane niespodzianki i opóźnienia (za sprawą pandemii) w pracach projektowych termin może się przesunąć na drugi kwartał. Potem kolejny rok potrzebny będzie na to, by Centrum Witelona wyposażyć i przygotować do wystaw.

{gallery}galeria/wydarzenia/18-08-21-centrum-witelona-fot-jagoda-balicka{/gallery}