Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Położnictwo na PWSZ

LEGNICA. Na Dolnym Śląsku - po raz pierwszy od lat - będzie można studiować położnictwo poza Wrocławiem. I to bezpłatnie. Ministerstwo Edukacji i Nauki wydało właśnie zgodę na uruchomienie studiów na kierunku położnictwo w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy.

Położnictwo na PWSZ

Choć w regionie przychodzi rocznie na świat ok. 30 tys maluszków, to jedynym dotąd ośrodkiem, który kształcił położne i położnych zgodnie z określonymi przez przepisy standardami, był Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. To się właśnie zmienia: od nowego roku akademickiego będzie można studiować położnictwo także w Legnicy.

Etat gwarantowany

Na decyzję ministerstwa wpłynęło wiele czynników. Doceniona została przede wszystkim kadra legnickiej uczelni, złożona ze świetnych specjalistów z dziedzin ginekologii, pielęgniarstwa i położnictwa. Uczelnia dysponuje też nowoczesnym Centrum Symulacji Medycznej, wyposażonym w profesjonalny sprzęt, do złudzenia przypominające ludzi fantomy, a nawet prawdziwą karetkę, gdzie przyszłe położne i położni będą doskonalić umiejętności. Będą mieć też praktyki w szpitalach.

- Zapewniam, że kształcenie w Witelonce niczym nie odbiega od tego, które oferują najlepsze i najdroższe uczelnie w Polsce - mówi dr Karol Rusin, Prorektor ds. Rozwoju w PWSZ im. Witelona w Legnicy.

Co do panów położnych: w Polsce jest ich zaledwie kilkudziesięciu. A szkoda, bo położnictwo od lat przoduje w rankingach zawodów cieszących się największym zaufaniem społecznym.

- W dodatku jest tak pożądaną i deficytową na rynku pracy specjalizacją, że każda dyplomowana położna czy położnik znajdzie pracę „od ręki”. I to nieźle płatną. Wynagrodzenie już na starcie wynosi ok. 4 tys zł i może szybko wzrosnąć. Średnia wieku obecnych położnych jest bowiem bliska wiekowi emerytalnemu więc zapotrzebowanie na specjalistów tej branży będzie coraz większe - mówi Kamil Barczyk, dyrektor szpitala w Bolesławcu.

Tamtejszy samorząd wraz z legnicką uczelnią ma w planach uruchomienie w tym mieście filii. To ułatwiłoby naukę studentom z Bolesławca, Chojnowa, Zgorzelca, Jeleniej Góry.

Pasja, nie praca

Póki co, uczelnia zaprasza do Legnicy. - Rozpoczęliśmy rekrutację na bezpłatne, trzyletnie studia stacjonarne pierwszego stopnia, które spełniają wszystkie, określone przepisami standardy kształcenia. - mówi Renata Hołowiak, Prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej.

I dodaje: - Oferujemy studentom nie tylko porządne wykształcenie, ale też dobre warunki socjalne: stypendia, nowoczesny akademik itp. Kierunek nowych studiów jest wyjątkowy.

- Bo ten zawód jest najpiękniejszy na świecie! - potwierdza Iwona Kowalik, położna oddziałowa w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Legnicy, wykładowca legnickiej uczelni.

Opowiada: - Jestem położną od 31 lat, ale za każdym razem, kiedy biorę na ręce maleńkiego człowieka, któremu właśnie pomogłam przyjść na świat, szczęście i wzruszenie ściskają mi gardło. Ta praca daje tyle pięknych emocji, że jest przede wszystkim pasją. Nie da się jej porównać z żadnym innym zawodem. Dlatego zachęcam do zdobycia tej profesji. Tym bardziej, że w świetle nowych przepisów, położnictwo zostało wyniesione do rangi samodzielnego zawodu, co daje położnym niezależność i ogromne możliwości rozwoju - podkreśla Iwona Kowalik.

Szczegóły dotyczące naboru na studia położnicze są na stronie: pwsz.legnica.edu.pl
Uwaga: nabór trwa tylko do 27 września 2021