Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Legnica w czołówce najlepszych i najbardziej rozwojowych samorządów

LEGNICA.  Podczas XXVII Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich w Wiśle (16-17 września) odbyła się uroczystość wręczenia statuetek i wyróżnień zwycięzcom Rankingu Gmin i Powiatów. W ogólnopolskich zmaganiach Legnica uplasowała się na drugim miejscu wśród miast na prawach powiatu. Związek Powiatów Polskich przyznał nam też kolejny honorowy tytuł Super Miasta.

Legnica w czołówce najlepszych i najbardziej rozwojowych samorządów

Pierwsza piątka liderów, wśród 65 miast na prawach powiatów, to Rzeszów, Legnica, Jelenia Góra, Dąbrowa Górnicza i Nowy Sącz. Wyróżnienia, w imieniu prezydenta Tadeusza Krzakowskiego, odebrał sekretarz miasta Marek Białowąs.

Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów to bezpłatny i dobrowolny konkurs prowadzony przez Związek Powiatów Polskich. Laureaci typowani są w podziale na: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

Oceniając jednostki samorządu terytorialnego, eksperci ZPP wydają opinię według wielu kryteriów ujętych w dziesięciu grupach tematycznych, takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa oraz działania promocyjne.

Kolejność na liście wyróżnionych uzależniona jest od wyników osiąganych przez samorząd oraz od zrealizowanych działań. Ranking jest aktualizowany na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line i trwa przez cały rok. Lider rankingu na koniec roku otrzymuje prestiżowy tytuł: „Dobry Polski Samorząd”.