Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Zdobądź kwalifikacje, etaty czekają

LEGNICA. W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona ruszył nabór na kurs dla przyszłych maszynistów. Warto się nim zainteresować, bo przedstawiciele tego zawodu są bardzo poszukiwani na rynku pracy, a legnicka PWSZ jest jedyną w kraju wyższą uczelnią, która prowadzi ośrodek szkolący przyszłych pracowników kolei.

Zdobądź kwalifikacje, etaty czekają

Obsługujący polską kolej przewoźnicy, zarówno ci od ruchu pasażerskiego, jak i towarowego zapewniają, że przez co najmniej 10 najbliższych lat maszyniści i dyżurni ruchu mogą liczyć w naszym kraju na pewne etaty i wysokie zarobki. Kolej boryka się bowiem z poważnymi brakami kadrowymi: większość dotychczasowych maszynistów przeszła lub przejdzie w najbliższym czasie na emeryturę, a nowych kandydatów na ich miejsca brakuje.

Super pensje i etaty

- Kadrowy problem na kolei jest tak duży, że każdy nowy maszynista jest dla przewoźników wręcz na wagę złota. Podobnie jest z dyżurnymi ruchu. Ma to odzwierciedlenie m.in. w oferowanych przez kolej zarobkach. Na własne oczy widziałem odcinek wypłaty jednego z maszynistów, który prowadził zajęcia z naszymi kursantami: otrzymał za miesiąc pracy kilkanaście tysięcy złotych! - mówi Paweł Andrzejczyk, kierownik Ośrodka Szkolenia i Egzaminowania Maszynistów w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy. - Zarobki maszynistów są oczywiście zależne od wielu czynników, ale ich średnia i tak nie spada poniżej kilku tysięcy. Do tego dochodzą porządne umowy o pracę i gwarancja etatu na wiele najbliższych lat - dodaje kierownik Andrzejczyk.
Pierwszy kurs dla maszynistów, zorganizowany przez ośrodek działający w legnickiej PWSZ im. Witelona odbył się w listopadzie i cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że już w lutym Uczelnia zaprasza na kolejne szkolenie. Nabór trwa.
Kurs przewiduje 325 godzin nauki. Jest odpłatny, ale chętni, którzy zgłoszą się do końca grudnia lub są absolwentami Uczelni, mogą liczyć na ulgi. Szczegółowe informacje są na stronie pwsz.legnica.edu.pl, w zakładce Ośrodek Szkolenia Maszynistów.

Jedyna taka w kraju

Legnicka PWSZ, która od nowego roku zmieni nazwę na Collegium Witelona Uczelnia Państwowa, jest jedyną w kraju uczelnią wyższą, przy której działa ośrodek szkolący przyszłych maszynistów i dyżurnych ruchu. Szkoła zareagowała bowiem na zapotrzebowanie rynku pracy. Przy wsparciu dużego przewoźnika kolejowego, spółki POL MIEDŹ TRANS, postarała się o profesjonalny, niezbędny do szkolenia maszynistów i dyżurnych ruchu sprzęt, dzięki czemu uczelniana Pracownia Logistyki i Transportu ma nowoczesne symulatory kolejowe od lidera na rynku - firmy SIM Factor. Kolejnym etapem były trwające wiele miesięcy starania Uczelni o wpisanie do rejestru Urzędu Transportu Kolejowego, jako jednostki uprawnionej do szkolenia przyszłych maszynistów i dyżurnych ruchu. Od kilku miesięcy Uczelnia ma oficjalne prawa do prowadzenia związanych z obsługą ruchu kolejowego szkoleń.

 

Także dla uczniów i pasjonatów

- Ponieważ zamierzeniem Uczelni, a tym samym Ośrodka Szkolenia Maszynistów jest propagowanie wiedzy na temat szeroko rozumianej branży transportu kolejowego, prowadzimy nie tylko szkolenia dla przyszłych pracowników kolei, ale również warsztaty dla uczniów szkół średnich, seniorów, różnych organizacji czy osób prywatnych, pasjonujących się branżą kolejową. Nasze warsztaty cieszą się takim zainteresowaniem, że najbliższe wolne terminy mamy dopiero na drugą połowę stycznia 2022 r. Dlatego już teraz zachęcamy szkoły, organizacje czy instytucje, aby jak najszybciej rezerwowały terminy. Telefon kontaktowy: 76 723 23 29 - zaprasza kierownik Paweł Andrzejczyk.