Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Prezydent będzie mógł decydować o pieniądzach

LEGNICA. Prezydent Legnicy będzie mógł samodzielnie dokonywać zmian w tegorocznym budżecie w sprawach związanych z pomocą uchodźcom. Radni niechętnie tę kompetencję przekazali gospodarzowi miasta.

Prezydent będzie mógł decydować o pieniądzach

Swoboda w podejmowaniu decyzji w sprawie inwestycji czy zakupów na rzecz uchodźców z Ukrainy to rozwiązanie, które pojawiło się w specustawie z 12 marca tego roku. Na takie działanie musiała jednak wyrazić zgodę rada miejska - legnicka zrobiła to niechętnie.

- Nie rozumiem tej idei. To nie jest nowa kompetencja prezydenta. To jest po prostu zabranie kompetencji radzie i przekazanie jej prezydentowi - dzielił się wątpliwościami Maciej Kupaj, radny KO.

- Kilka dni temu zbombardowany został Lwów i obawiamy się, że jeśli działania zbrojne przeniosą się na zachodnią Ukrainę, to tych fal uchodźców będzie więcej i to działanie prezydenta będzie musiało być szybsze i bez żadnej inercji. Taka jest intencja- wyjaśniał Krzysztof Duszkiewicz, z-ca prezydenta Legnicy.

- Nie powinniśmy, jako rada, delegować uprawnienia do samodzielnego "grzebania w budżecie". Deklarując, że w każdym momencie przyjdziemy, aby głosować, apeluję: nie oddawajmy tej kompetencji prezydentowi - mówił Jarosław Rabczenko, radny KO.

- Powiem tak: działa zostały wytoczone- stwierdzenie, że będą jakieś manipulacje to jest obraźliwe dla ludzi, którzy tu uczciwie pracują- ripostowała Jadwiga Zienkiewicz, z-ca prezydenta Legnicy.

Po burzliwej dyskusji zarządzono kilkunastominutową przerwę, po której głos zabrała radna PiS, Jolanta Kowalczyk: - Nikogo nie musimy zapewniać, że chcemy pomagać uchodźcom i że bardzo dziękujemy władzom miasta za dotychczasową pomoc, ale chcielibyśmy jednak uczestniczyć w tym procesie decyzyjnym i mieć wiedzę, jakie to będą inwestycje.

Mimo oporu dużej części radnych, ostatecznie uchwałę przyjęto stosunkiem głosów: 11 ZA, 8 PRZECIW.