Telerehabilitacja ze smartfonem w dłoni
LEGNICA. Rehabilitacja nie w szpitalnej sali, a w parku, nad wodą czy w zaciszu swojego mieszkania? To możliwe. Legnicki szpital został włączony w program „Serce na nowo” i uzyskał - na rok - zestawy do hybrydowej telerehabilitacji kardiologicznej.
Zestaw do telerehabilitacji pozwala pacjentowi na samodzielne prowadzenie treningów w dowolnie wybranym przez siebie miejscu i czasie, a personel medyczny ma możliwość zdalnego monitorowania postępów.
- Zestaw składa się ze smartfona z odpowiednim oprogramowaniem, z elektrod, aparatu Holtera, cyfrowego ciśnieniomierza oraz wagi. Wszystkie te urządzenia połączone są ze smartfonem poprzez łącze bluetooth. W trakcie rehabilitacji wykonywane jest EKG, mierzone jest ciśnienie, a rehabilitację można dokonywać w dowolnym momencie - mówi Tomasz Kozieł rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.
Już udowodniono, że 9-tygodniowa hybrydowa telerehabilitacja poprawia wydolność fizyczną i jakość życia chorych z niewydolnością serca. Co więcej, pacjenci spoza Legnicy nie muszą dojeżdżać na oddział, by dzienną dawkę ćwiczeń wykonać.
- Po pierwsze- pacjent nie musi przyjeżdżać do szpitala legnickiego. Musi przyjechać tylko dwa razy - na początku i na końcu rehabilitacji, a lekarze mają na bieżąco podgląd we wszystkie parametry pacjenta i tę rehabilitację będą mogli kierować poprzez konsultacje telefoniczne. To atut szczególnie dla tych osób, które mieszkają poza Legnicą, a po drugie - to ogromny komfort - dodaje Tomasz Kozieł.
Firma Adamed Pharma - w ramach programu społecznego „Serce na nowo” - przekazuje vouchery na 175 zestawów do hybrydowej telerehabilitacji kardiologicznej 35. szpitalom w Polsce, w tym Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu w Legnicy.