Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Będzie kolejny oddział przygotowawczy

LEGNICA. Do legnickich szkół i przedszkoli uczęszcza obecnie ok. tysiąca uchodźców z Ukrainy. Większość uczy się w normalnych klasach, ale dla tych, którzy nie władają językiem polskim, utworzono tzw. oddziały przygotowawcze. W poniedziałek ruszy czwarty już w Legnicy taki oddział.

Będzie kolejny oddział przygotowawczy
fot. V LO

Największa grupa młodych uchodźców trafiła do legnickich szkół podstawowych. W placówkach uczy się obecnie ok. 740 osób. Nie wszyscy mogli jednak podjąć naukę w klasach z polskimi dziećmi, bo bariera językowa była zbyt duża.

- W Szkole Podstawowej nr 2 działają dwa oddziały przygotowawcze. Jeden na poziomie klas 1-3, czyli edukacji wczesnoszkolnej i drugi - na poziomie klas 4-6. Obydwa oddziały liczą po 25 osób - informuje Halina Gawin- Majewska, dyr. wydz. oświaty w legnickim ratuszu.

W oddziałach przygotowawczych zatrudniono tzw. pomoc nauczyciela, czyli osobę, która włada i językiem ukraińskim i językiem polskim. W takiej klasie realizowanych jest co najmniej 6 godzin języka polskiego tygodniowo (dyrekcja szkoły może zdecydować o większej liczbie zajęć).

- Na poziomie liceum również utworzyliśmy oddział przygotowawczy, który działa w V Liceum Ogólnokształcącym. Uczęszcza tu 24 uchodźców. Od poniedziałku z kolei w VII LO uruchomimy kolejny oddział przygotowawczy dla uczniów na poziomie klas 1-2- dodaje Halina Gawin- Majewska.

Z kolei do legnickich przedszkoli uczęszcza 180 dzieci z Ukrainy. Tu, zgodnie z przepisami, nawet w sytuacji, gdy dzieci nie mówią po polsku, nie tworzy się oddziałów przygotowawczych. Maluchy trafiają do grup już istniejących.