Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Zmrażają serce, by leczyć arytmię

LEGNICA.Miejsce, gdzie serce działa nieprawidłowo zmrażają do - 70 stopni C albo mocno podgrzewają. To nowe wysokospecjalistyczne zabiegi, które wykonywane są już na oddziale kardiologii legnickiego szpitala.

Zmrażają serce, by leczyć arytmię

- Rozwijamy wszystkie gałęzie kardiologii. W ostatnim czasie odnotowujemy bardzo duże postępy w rozwoju elektrofizjologii. Do tej pory zajmowaliśmy się tylko wszczepianiem urządzeń, natomiast w tej chwili rozpoczynamy zabiegi leczenia zaburzeń rytmu serca metodami bardziej inwazyjnymi, o dużej skuteczności, które zmienią na korzyść sposób leczenia pacjentów z zaburzeniami rytmu- mówi Barbara Engel, lekarz kierujący oddziałem kardiologicznym w legnickim szpitalu.

Mowa o zabiegach krioablacji i ablacji RF. Najprościej mówiąc- dzięki tym zabiegom niszczone jest ognisko będące źródłem arytmii serca.

- W znieczuleniu miejscowym żyłą udową wprowadza się do serca specjalne cewniki i - bez wchodzenia w szczegóły – dociera się do miejsca odpowiedzialnego za generowanie arytmii.Następnie to miejsce schładzamy nawet do temperatury – 70 st. C w przypadku krioablacji lub rozgrzewamy do temperatury 40-70 st. C w przypadku ablacji RF. Przez takie działanie dochodzi do likwidacji tkanki, która nieprawidłowo przewodzi impulsy elektryczne- wyjaśnia kardiolog Mateusz Barycki.

Legniccy kardiolodzy pierwsze zabiegi ablacji wykonują pod okiem specjalistów ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

- Pod opieką specjalistów z Zabrza wykonaliśmy zabiegi krioablacji migotania przedsionków oraz ablacje RF innych nadkomorowych zaburzeń rytmu tj. ablacje trzepotania przedsionków, nawrotnego częstoskurczu węzłowego i dodatkowych dróg przewodzenia – dodaje kardiolog Michał Korda.

Pierwszych sześć zabiegów przeprowadzono w legnickim szpitalu w kwietniu, kolejnych siedmiu pacjentów leczono w ten sposób w tym miesiącu.