Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Najlepszy w Olimpiadzie Biologicznej

LEGNICA. Szymon Bander, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy, zdobył tytuł laureata I stopnia w 51. Olimpiadzie Biologicznej.

Najlepszy w Olimpiadzie Biologicznej

To osiągnięcie zagwarantowało mu wynik 100% na maturze z biologii, a także otworzyło drzwi na wiele kierunków studiów związanych z naukami biologicznymi. Zajęcie pierwszego miejsca w Polsce kwalifikuje Szymona do udziału w Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej, która w 2022 roku odbędzie się w Armenii.

Szymon zastanawiał się nad wzięciem udziału w olimpiadzie przedmiotowej już na początku nauki w liceum. Po ugruntowaniu swoich zainteresowań w połowie drugiej klasy rozpoczął przygotowania do 51. edycji Olimpiady Biologicznej. Wiązało się to ze znacznym rozszerzeniem podstawy programowej z biologii. Poza wiedzą teoretyczną należało również rozwinąć myślenie naukowe i spróbować biologii w praktyce.

Udział w Olimpiadzie wymaga od uczestników napisania pracy badawczej i dla wielu z nich, w tym dla Szymona, jest to pierwsza praca naukowa w trakcie edukacji. Szymon napisał pracę, w której szukał korelacji między danymi meteorologicznymi, a możliwością obserwacji salamandry plamistej w Wąwozie Lipa (na terenie powiatu jaworskiego). On sam podkreśla walor użytkowy tej pracy i ogromne zaangażowanie w jej wykonanie. To pozwoliło mu wywalczyć ważne punkty podczas obrony pracy na etapie centralnym.

Szymon opisuje Olimpiadę jako niezwykle ciekawe i wciągające zawody. Na każdą edycję składają się trzy etapy: szkolny, okręgowy i centralny. Pierwsze dwa polegają na napisaniu przez uczestników testu teoretycznego. Szymon podkreśla, że zadania są nieszablonowe i interesujące, a testy, poza podręcznikową wiedzą, wymagają od uczniów umiejętności wnioskowania, rozumienia eksperymentów i danych z rzeczywistych prac naukowych. Podczas przygotowań Szymon rozwiązał wiele zadań z poprzednich lat i właśnie fakt, że pozwalają one dotknąć świata nauki, ceni w nich najbardziej.

Kwalifikacja do zawodów centralnych dała Szymonowi dużo radości, ale była też dla niego ogromnym wyzwaniem. Etap centralny składa się bowiem nie tylko z testu teoretycznego, ale również z czterech pracowni praktycznych i obrony pracy badawczej. Szymon bardzo docenia, że organizatorzy Olimpiady zapewniają uczestnikom krótkie szkolenia przed ostatnim etapem. Nie zmienia to faktu, że w przygotowaniach do praktycznych zadań współcześnie bardzo pomaga Internet. Szymon zaznacza, że szykując się do pracowni kluczowe było połączenie i zestawienie ze sobą informacji ze starych, podręcznikowych opracowań i współczesnych, wiarygodnych źródeł internetowych.

Szymon, opisując Olimpiadę, mówi, że stres, ogrom przygotowań czy opisane wyżej formalności to nic w świetle przygody, jaką można przeżyć i ludzi, jakich można poznać.
“Myślę, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że Olimpiada to nie są zarwane noce i brak wolnego czasu. Jeśli naprawdę lubi się biologię, to z OB, poza pięknymi wspomnieniami, można wynieść bardzo przydatne nagrody. Ciężką pracę nagradza 100% z matury i wejście na uczelnie.”

Etap centralny był dla Szymona wielkim przeżyciem. W Warszawie spotkał autorytety z dziedziny biologii i stanął przed zadaniami, które były przez nich układane. Cztery dni stresu i wysiłku umysłowego Szymon starał się przełamać wraz ze zgraną grupą innych uczestników naszego regionu. Szymon podkreśla, że samemu nie da się wszystkiego zrobić i ogromne znaczenie miało dla niego wsparcie rodziny i znajomych.

“Tuż po ogłoszeniu wyników mój telefon był prawie tak gorący jak ja - pełen stresu i radości. Musiałem podzielić się tą burzą emocji z każdym, kto nie mógł być ze mną w Warszawie, a jednak czułem jego obecność. Wsparcie innych ma ogromne znaczenie w trakcie OB.”

Szymon liczy, że jego sukces zapoczątkuje “tradycję olimpijską” w II Liceum Ogólnokształcącym w Legnicy i znajdą się chętni uczniowie, by spróbować swoich sił w następnych edycjach Olimpiady Biologicznej. Na pewno nie zostaną oni bez wsparcia naszego “olimpijskiego weterana”. Opiekunem Szymona była nauczycielka biologii Danuta Bena.