Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Legnicka oświata w liczbach

LEGNICA. Ponad 20 tys. uczniów i 3.100 osób dorosłych w roku szkolnym 2022/23 będzie objętych opieką i nauką (w szkołach publicznych i niepublicznych. W ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonej przez prezydenta miasta Legnicy wpisanych jest 70 niepublicznych szkół i placówek prowadzonych przez 46 organów prowadzących. W minionym roku szkolnym z oferty placówek niepublicznych korzystało 5.900 dzieci, młodzieży i słuchaczy oraz 100 wychowanków. W 2021 r. na działalność oświaty niepublicznej miasto wydatkowało prawie 38,5 mln zł (w roku 2020 - 35,2 mln zł), co stanowi ponad 16% ogólnych wydatków na realizację zadań oświatowych.

Legnicka oświata w liczbach

W sieci przedszkolnej w Legnicy funkcjonuje 48 ośrodków wychowania przedszkolnego (17 przedszkoli miejskich, w tym 2 specjalne, tylko 1 działa w zespole szkół) oraz oddziały wychowania przedszkolnego w 3 szkołach podstawowych i niepubliczne - 25 przedszkoli, 3 punkty przedszkolne. Obecnie w placówkach jest jeszcze ponad 20 wolnych miejsc.

Sieć szkół podstawowych nie ulegnie zmianie. W Legnicy działa 11 szkół obwodowych i 3 szkoły, dla których nie określono rejonu. W roku szkolnym 2022/23 według demografii naukę rozpocznie 889 dzieci urodzonych w 2015 r., dla których zaplanowano utworzenie 34 oddziałów w szkołach obwodowych. Ostatecznie w związku z zapotrzebowaniem spowodowanym m.in. przyjmowaniem do szkół uczniów pochodzących z Ukrainy utworzono dodatkowo 4 oddziały-w SP Nr 1, SP Nr 18, SP Nr 19, SP Nr 20.

W szkołach podstawowych w przyszłym roku będzie się uczyło 7.359 uczniów w 327 oddziałach (2021/22 - 7030 uczniów w 338 oddziałach).

Nabór do szkół ponadpodstawowych także był prowadzony drogą elektroniczną. Był to nabór szczególny ze względu na rekrutację 1,5 rocznika, co jest konsekwencją tzw. reformy 6-latków. Uczniów rekrutowało 28 szkół -12 liceów ogólnokształcących, w tym 5 niepublicznych, 9 techników, w tym 3 niepubliczne, 7 szkół branżowych, w tym 1 specjalna i 1 przysposabiająca do pracy. Od roku szkolnego 2022/23 licea ogólnokształcące funkcjonować będą w jednolitej strukturze, tj. kształcić będą absolwentów szkół podstawowych w klasach I – IV. Ogółem do klas pierwszych szkół miejskich i prowadzonych przez osoby fizyczne, stowarzyszenia przyjęto 2.281 uczniów.

Od września w legnickich szkołach i przedszkolach nadal kształcić się będą uchodźcy, którzy w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie przybyli lub w dalszym ciągu przybywają do Polski i Legnicy. W związku z tym wprowadzono lub utrzymano obowiązujące w mijającym roku rozwiązania dotyczące m.in.: - przystępowania do egzaminów zewnętrznych uczniów pochodzących z Ukrainy,
- zwiększenia liczebności w grupach przedszkolnych, oddziałach klas I – III, specjalnych, integracyjnych oraz na zajęciach świetlicowych,
- tworzenia i funkcjonowania oddziałów przygotowawczych,
-organizacji dodatkowej nauki j. polskiego dla cudzoziemców,
-przyjmowania niepełnosprawnych dzieci lub uczniów do przedszkoli, szkół i placówek specjalnych na podstawie oświadczenia rodzica o złożeniu wniosku o wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

Od nowego roku szkolnego w celu zapewnienia optymalnych warunków kształcenia uchodźcom przybywającym z Ukrainy utworzonych zostanie 11 oddziałów przygotowawczych - 3 w liceach ogólnokształcących i 8 w szkołach podstawowych