Energy Industry Mixer w Legnicy
LEGNICA. W Legnicy trwa międzynarodowe spotkanie biznesowe dla władz lokalnych i firm w dziedzinie energii i recyklingu. Gośćmi specjalnymi są: wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz ZYSKA. Fabrizio Bosetti – prezes Bosetti Global Consulting oraz Konrad Trzonkowski – dyrektor zarządzający Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. - Wzrastające ceny energii, duża produkcja odpadów zarówno komunalnych, jak i rolniczych sprawiają, że miasta oraz gminy poszukują nowych skutecznych metod działania. Mam przekonanie, że podczas spotkań, uczestnicy przy wsparciu międzynarodowych ekspertów, znajdą dla siebie odpowiednie rozwiązania. Wymiana doświadczeń i dobrych praktyk – to wszystko będzie możliwe dzięki obecności przedstawicieli polskich i włoskich firm – powiedział Przemysław BOŻEK, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Energy Industry Mixer nie ma charakteru wykładów. To rozmowy twarzą w twarz, które mają przynieść konkretne choćby kontakty biznesowe i rozwiązania w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego. Niespodzianką in minus jest słaba obecność przedstawicieli samorządów Zagłębia Miedziowego. Oprócz współorganizatorów wydarzenia : prezydenta Legnicy Tadeusza KRZAKOWSKIEGO i starosty legnickiego Adama BABUŚKI, podczas otwarcia dostrzegliśmy jedynie burmistrza Złotoryi Roberta PAWŁOWSKIEGO, jego zastępcę Pawła KULIGA oraz wójta gminy Złotoryja -Jana TYMCZYSZYNA. A mogłoby się wydawać, że cały region staje przed dylematem śmieciowo-odpadowym...
Fabrizio BOSETTI, prezes Boseti Global Consulting: - Polacy i Włosi mają podobną mentalność: kiedy pada słowo spalarnia to gotuje się w nich krewe i skorzy są do protestów ,pikiet itp Na evencie organizowanym w Legnicy są przedstawiciele firm chcącym zaprezentować konkretne rozwiązania m.in dla lokalnych samorządów. Podstawą jest komunikacja ze społeczeństwem, wyjaśnienie np. że owa spalarnia to po prostu nowoczesny zakład utylizacji segregowanych odpadów, z zerową emisją do spalin. To kwestia wyjaśnienia, że przy obecnej technologii pozyskiwanie ciepła z odpadów jest efektywniejsze i bezpieczniejsza niż spalanie węgla. W Bresci supernowoczesny zakład utylizacji powstał w centrum miasta i nikomu to nie przeskadza a korzyści są ogromne. W Polsce na chwilę obecną byłoby łatwiej wprowadzać nowy system utylizacji odpadów czyli ich spalanie b w waszym kraju i regionie wciąż jest dużo ciepłowni działających w oparciu o węgiel. Czyli jest baza, potrzeba jedynie nowych technologii, pewnych udoskonaleń. Przed tym problemem olska i wasz region nie ucieknie. Śmieci nie da się zakopać w ziemi, wyrzucić do jeziora czy oceanów. Trzeba jest świadomie, nowocześnie niszczyć ....zarabiając na tym.