Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Wsparli Centrum Spotkań dla Uchodźców

LEGNICA.  Ponad 40 tys zł dotacji od Międzynarodowego Stowarzyszenia Klubów Lions otrzymało Centrum Spotkań dla Uchodźców, prowadzone w Legnicy - od początku wojny w Ukrainie - przez Stowarzyszenie „Wspólnota Akademicka” i Collegium Witelona Uczelnia Państwowa.

Wsparli Centrum Spotkań dla Uchodźców

Uroczyste podpisanie umowy o przekazaniu dotacji od Lions Club odbyło się w Centrum Spotkań dla Uchodźców, działającym w Domu Studenta legnickiej uczelni wyższej.

- Jestem naprawdę szczęśliwy, że centrala Lions Club International pozytywnie rozpatrzyła wniosek o dofinansowanie legnickiego Centrum Spotkań dla Uchodźców i że przypadł mi zaszczyt, by w imieniu tej organizacji przekazać dotację dla Stowarzyszenia „Wspólnota Akademicka”. Jestem przekonany, że środki z dotacji zostaną tu dobrze wykorzystane. Szczególne podziękowania należą się również Gubernatorowi naszego polskiego okręgu, legniczaninowi Jerzemu Ciesiulowi, który patronował całemu przedsięwzięciu - powiedział podczas podpisywania umowy dr Paweł Dąbrowa, Prezydent Lions Club Silesia Legnica.

Współpraca na wagę złota

W imieniu „Wspólnoty Akademickiej” dokument podpisał Jerzy Stefaniak, prezes Stowarzyszenia.

- Bardzo się cieszę, że będziemy wspierać Centrum Spotkań dla Uchodźców wspólnie z Lions Club. Działalność Centrum i pomoc Ukrainie są bowiem ogromnie ważne - zarówno dla Stowarzyszenia „Wspólnota Akademicka”, jak i Collegium Witelona Uczelnia Państwowa. Obydwie jednostki od dawna współpracują z Państwowym Uniwersytetem Pedagogicznym im. Iwana Franki w Drohobyczu i to partnerstwo bardzo się dla nas liczy. Po wybuchu wojny w Ukrainie zawieźliśmy do Drohobycza już ponad 10 transportów z darami, zrealizowaliśmy polsko - ukraińskie projekty, mające na celu integrację naszych społeczności, prowadzimy skierowane do obywateli Ukrainy Centrum Spotkań dla Uchodźców, jesteśmy też w stałym kontakcie z partnerami z Drohobycza, by na bieżąco reagować na ich potrzeby - wymienia Jerzy Stefaniak.

- Dotacja przekazana Centrum Spotkań dla Uchodźców jest najlepszym przykładem, że współpraca Stowarzyszenia „Wspólnota Akademicka” i Collegium Witelona z takimi organizacjami jak Lions Club, przyczynia się do zwiększenia form pomocy, które może świadczyć nasza uczelnia. Sprzyja też zachęceniu innych, by wspólnie z Wielonką pomagali Ukrainie - dodaje dr Karol Rusin, prof. CWUP, Prorektor ds. Rozwoju Collegium Witelona Uczelnia Państwowa.

Ostoja dla uchodźców

Centrum Spotkań dla Uchodźców zostało uruchomione w marcu br., w pierwszych dniach wojny w Ukrainie. Działa w Domu Studenta legnickiej uczelni wyższej, przy ul. Mickiewicza. Choć wielu uchodźców wróciło już na Ukrainę, w Legnicy wciąż przebywają m.in. matki z dziećmi - także malutkimi, które urodziły się już w Polsce. Kobiety boją się powrotu do ogarniętego wojną kraju. Do Centrum przychodzą ze swoimi pociechami niemal codziennie, czują się tu jak w domu. Dzięki wolontariuszom mogą liczyć w Centrum na wszelką pomoc, wsparcie i doradztwo, a ich dzieci mają do dyspozycji miejsce do zabawy, oglądania bajek, spotkań z rówieśnikami.

- Codziennie przychodzi ok. 15 - 20 kobiet z dziećmi. Część pań pracuje. Jednak te, które mają malutkie dzieci, nie mogą na razie podjąć pracy, a ich mężowie walczą na wojnie. Dlatego ich sytuacja materialna nie jest łatwa. Choć Centrum otrzymuje dary od legniczan i sponsorów, za co wszystkim serdecznie dziękujemy, to pieniądze od Lions Club są dla nas na wagę złota. Część dotacji przeznaczymy na bieżące potrzeby uchodźców i codzienną działalność: kupimy zapas pampersów dla dzieci i seniorów, bo starsi ludzie, którzy uciekli przed wojną, także są w Legnicy. Kupimy też soki, jogurty, mleko i smakołyki dla dzieci oraz m.in. kawę, herbatę, cukier, wodę mineralną dla wszystkich gości Centrum - mówi dr Beata Skwarek z Collegium Witelona, koordynatorka Centrum Spotkań dla Uchodźców.

Karaoke i ważny cel

Dodaje: - Pozostałe pieniądze przeznaczymy m.in. na zakup artykułów potrzebnych do prowadzenia zajęć plastycznych dla najmłodszych: bloków, farb, kredek, bibuły, nożyczek, plasteliny, kolorowanek. Ponieważ do Centrum przychodzi wiele utalentowanych dzieci z Ukrainy, zorganizujemy także „Jarmarki talentów”, w ramach których mali podopieczni Centrum będą mogli zaprezentować swoje umiejętności szerszej publiczności: podczas np. konkursów wokalnych czy wystaw prac plastycznych. Kupimy też sprzęt do karaoke, które dzieci uwielbiają. Za pieniądze z dotacji zorganizujemy również pikniki: z grillem, grami i zabawami na powietrzu - wymienia dr Beata Skwarek.