Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Prezydent odpowiada na wasze pytania

Za nami już kolejna tura cyklu "Zadaj pytanie prezydentowi". Prezentujemy kolejne pytania od Państwa, które za naszym pośrednictwem przekazaliśmy prezydentowi Legnicy Tadeuszowi Krzakowskiemu. Dziś prezentujemy odpowiedzi. Przypominamy, że co tydzień zadajemy dwa pytania. Chcesz się czegoś dowiedzieć? Napisz pytania na adres e-mail redakcja@e-legnickie.pl

Prezydent odpowiada na wasze pytania

Pytanie nr 1
Podobne już były, ale bez konkretnej odpowiedzi, czyli jak ugryźć temat.

Panie Prezydencie wiem, że wielokrotnie była o tym mowa, ale nie znalazłem żadnej konkretniej odpowiedzi, a temat powraca jak bumerang i dotyczy nie tylko starych części miasta, ale całego obszaru. Otóż, w związku z chęcią zagospodarowania terenu - „tyłów kamienicy” zwracamy się z prośbą o pomoc w zagospodarowaniu terenów przy ul. Chojnowskiej – podwórka od nr 143-153. Właścicielami części działek są wspólnoty i z tego, co mi wiadomo Gmina Legnica. Wiem, że podwórka można wykupić za % ich wartości, ale żeby doszło do sensownego ich zagospodarowania wszystkie wspólnoty musiałby solidarnie to zrobić – wykupić i chcieć zagospodarować. Wspólnoty usytuowane po środku i chcące z tym coś zrobić są między tzw. młotem a kowadłem i sensowność zagospodarowania tylko środkowego podwórka traci sens i jest skazane na porażkę inwestycyjną przy braku chęci współpracy wszystkich wspólnot.

Podwórko latem wygląda jak kopalnia bazaltu – jeden wielki tuman kurzu, zimą i w okresie deszczowym jak poligon wojskowy. Dużo błota, kałuż. W kamienicach jest sporo dzieci, może jakiś plac zabaw? Owszem można było skorzystać z LBO, ale tak jak pisałem tylko w przypadku, kiedy wszyscy chcą coś zrobić. Może prezydent zna jakiś złoty środek lub rozwiązanie na bolączki części mieszkańców – tym, którym nie jest wszystko jedno, ew. podpowiedź jak to rozwiązać tak, żeby było to sensowne i z pożytkiem dla wszystkich. Jak zagospodarować środkowe podwórka, nie pozbawiając i nie odcinając dojazdu podwórkom skrajnym, które nie chcą być uporządkowane? Czy bez zgody wszystkich nie da się zupełnie nic zrobić?

Odpowiedź prezydenta Tadeusza Krzakowskiego:
Bardzo mnie cieszy ta wypowiedź, w której pokazana jest istota problemu. Tak naprawdę, to nikt za Państwa tego nie zrobi, bo budowanie wspólnoty lokalnej odbywa się od wspólnego podwórka. Nikt cudownym dotknięciem czarodziejskiej różdżki niczego nie zmieni, jeśli Państwo sami się do tego nie przyczynicie. Kwestia zagospodarowania podwórka leży w interesie mieszkańców tego obszaru. Biorąc pod uwagę potrzeby miasta, kwestia jednego podwórka nie jest istotna dla sąsiadów z innego podwórka. Z punktu widzenia miasta istotne są te wspólne miejsca, z których korzystają wszyscy mieszkańcy. Tutaj zaczyna się problem wyboru, pomiędzy priorytetem lokalnej społeczności, a priorytetem całego miasta.
Moją rolą jest wybór tych priorytetów, które służą większej liczbie mieszkańców. Absolutnie nie bagatelizuję tych problemów, ale istnieje możliwość wykupienia tych podwórek na bardzo dobrych i dogodnych warunkach. Do tego zachęcam mieszkańców. Państwo korzystają z tych miejsc, spędzają tam czas i od Was zależy, jak to podwórko będzie wyglądało. Jeśli każdy zadba o swoje wnętrze podwórkowe, to będzie się ono zmieniać na korzyść. Dajemy szansę na przebudowy i drobne inwestycje w ramach Legnickiego Budżetu Obywatelskiego. Wiele wspólnot już z tego skorzystało. To jest taka idea, bo się zmobilizować i zmienić rzeczywistość przy wykorzystaniu pieniędzy z budżetu miasta. Trudno znaleźć inne rozwiązanie w tej sytuacji, bo własność jest mieszana. Muszą się Państwo dogadać i zbudować wspólną przestrzeń, bo inaczej będzie się trudniej żyło.

Pytanie nr 2
Czy przewidziane są prace remontowe chodników na ulicy Radosnej, o które zabiegają mieszkańcy od dobrych kilku lat? Jeśli tak, to kiedy?

Odpowiedź prezydenta Tadeusza Krzakowskiego:
Wszystkie inwestycje drogowe uwzględniają przebudowę chodników i jeśli będą takie prace prowadzone, to kompleksowo, jezdnia i chodniki. Na razie przebudowa chodników na ul. Radosnej do priorytetowych nie należy. Koncentrujemy się obecnie na głównym układzie komunikacyjnym i dużych zasobach mieszkaniowych, jak np. na osiedlu Kopernik czy Piekary. Rozumiem Państwa problem, ale dzisiaj nie jest możliwe, bym określił terminu wykonania tego przedsięwzięcia.