Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

5 mln dla legnickiego szpitala od Marszałka (FOTO)

LEGNICA.  Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy uzyskał dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w wysokości 5 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Środki zostaną przeznaczone na rozwój skoordynowanej opieki w zakresie chorób zakaźnych. Inwestycja ma powstać do końca przyszłego roku. - Czas pandemii pokazał jak niebezpieczne mogą być choroby zakaźne. Dlatego też chcemy rozwijać i inwestować w skoordynowaną opiekę w zakresie chorób zakaźnych – mówi Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

5 mln dla legnickiego szpitala  od Marszałka (FOTO)

Projekt polega na przebudowie pomieszczeń pawilonu 3 szpitala, w celu ich adaptacji do potrzeb oddziału zakaźnego oraz obiektu z wydzieloną izbą przyjęć i podjazdem dla karetek. Urządzone zostaną sale chorych dla 15 pacjentów wraz z pomieszczeniami towarzyszącymi, organizacją odrębnego wejścia, wykonania wentylacji i instalacji gazów medycznych. Na potrzeby realizacji projektu uzyskano pozytywną opinie o celowości inwestycji oraz wykonano Program Funkcjonalno-Użytkowy.

Dzięki realizacji inwestycji legnicki szpital zabezpieczy miejsca covidowe dla chorych, jeśli wystąpi w przyszłości taka konieczność. Zgodnie z mapą potrzeb zdrowotnych oraz trendami w nowoczesnej medycynie zorganizowane zostanie kompleksowe leczenie i opieka nad pacjentami z chorobami zakaźnymi w skoordynowany sposób. Istniejąca poradnia chorób zakaźnych zostanie uzupełniona o leczenie stacjonarne, a także rehabilitację stacjonarną oraz ambulatoryjną.

- Jako szpital wielospecjalistyczny ten kierunek uznajemy za priorytetowy, stanowiący dopełnienie i mogącym być wspieranym przez inne oddziały specjalistyczne oraz poradnie funkcjonujące w naszym szpitalu – mówi Anna Płotnicka – Mieloch, Dyrektor Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy jest kluczowym ośrodkiem systemu opieki zdrowotnej w północnej części województwa dolnośląskiego. W sytuacji dynamicznie rozwijającej się epidemii i konieczności organizowania łóżek dla pacjentów z wirusem SARS-Cov-2 szpital odgrywał bardzo ważną rolę w opiece nad pacjentami. W minionym roku legnicki szpital leczył ok 2000 chorych zarażonych Covid-19 w stanach ciężkich i skrajnie ciężkich.

Radości nie krył także dr Ryszard Kępa- jeden z najlepszych i najbardziej doświadczonych w Polsce specjalistów od chorób zakaźnych. - Właśnie dwa dni temu stuknęło mi 40 lat pracy. Jestem jedynym czynnym lekarzem zakaźnikiem w dawnym województwie legnickim. Odtworzenie szpitala zakaźnego to niesłycanie ważny moment w historii legnickiego szpitala. Jeżeli zrealizujemy to co mamy zaplanowane to powstanie bardzo nowoczesny, bardzo potrzebny oddział. W chwili obecnej Legnica będzie drugim miastem na Dolnym Śląsku z zakaźnym oddziałem. Póki co jedyny taki funkcjonuje na Koszarowej we Wrocławiu.

W szczytowym okresie pandemii WSS w Legnicy dysponował 155 miejscami dla chorych zarażonych Sars-Cov-2, głównie w wybudowanym szpitalu modułowym.

- Z usług naszego Szpitala korzystają przede wszystkim mieszkańcy Legnicy i okolic. Dla Legniczan oraz mieszkańców okolic to niezwykle ważne, aby mieć dostęp do opieki zdrowotnej. Dzięki Urzędowi Marszałkowskiemu mamy w Legnicy dostęp do usług medycznych na wysokim poziomie, ponadto samorząd województwa dolnośląskiego stale tu inwestuje — dziś przekazujemy kolejne ogromne środki do legnickiego szpitala. Łącznie z dziś przekazanymi 5 mln złotych na inwestycje prowadzone w szpitalu przekazaliśmy w tym roku już ponad 15 mln złotych. Serdecznie dziękuję Zarządowi Województwa za to kluczowe wsparcie i dostrzeganie potrzeb naszej społeczności — mówi radny wojewódzki Piotr Karwan — przewodniczący Rady Społecznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.

Wzrost zachorowalności na choroby zakaźne potwierdza, że epidemiologia chorób zakaźnych nadal pozostaje ważnym problemem, a w sytuacji pojawiania się nowych jednostek chorobowych nabiera szczególnego znaczenia.

W minionych latach obserwujemy znaczący wzrost liczby zachorowań na choroby infekcyjne szczególnie takie jak odkleszczowe zapalenie mózgu, wirusowe zapalenie wątroby, ospa i schorzenia grypopodobne. Nowoczesna medycyna musi być przygotowana na takie zagrożenia.

Fot. Bożena Ślepecka

{gallery}galeria/wydarzenia/07_10_22_Konferencja_szpital_fot_BSlepecka{/gallery}