Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Dziewczyny oswajają technologie (FOTO)

Legnica. W Hotelu Qubus odbyło się spotkanie naborowe do kolejnej, piątej już , edycji branżowego projektu firmy Mercedes-Benz Manufacturing Poland - "Girls go Technology, czyli dziewczyny oswajają technologie". Ta edukacyjna inicjatywa potentata motoryzacji, który w Jaworze w 2018 roku wybudował nowoczesną fabrykę baterii elektrycznych do samochodów, przyciągnęła na rozpoczęcie tegorocznych warsztatów około 80 uczennic szkoł średnich, kandydatek warsztatów . - Utarło się , że dziewczyny do technologi się nie nadają. Jest wręcz przeciwnie - one nadają się świetnie i do IT, i do technologi. My mamy doświadczenie i wiemy, że dziewczyny sprawdzają się w tych zawodach znakomicie - podkreśliła dr EWA ŁABNO-FALĘCKA, dyrektor komunikacji korporacyjnej i relacji zewnętrznej w Mercedes-Benz Manufacturing Poland, podczas otwarcia spotkania rekrutacyjnego. Na spotkaniu pojawiło się również kilkadziesiąt absolwentek poprzednich edycji technologicznych warsztatów.

Dziewczyny oswajają technologie (FOTO)

Mercedesowski projekt " Girls GO Technology, czyli dziewczyny oswajają technologie”powstał w 2018 r i początkowo skierowany był do uczennic szkół średnich w Jaworze i w powiecie jaworskim. Sukces tej branżowej inicjatywy edukacyjnej spowodował, że wkrótce wzięła w nim udział szkoła z Bolkowa, a dziś w tej edycji także pojawiły się uczennice ze Zgorzelca i Legnicy.

- Współpraca ze szkołami zakłada przede wszystkim to, że musi wyrazić na nią zgodę dyrektor szkoły. - zaznacza dr Ewa Łabno-Falęcka, dyrektor komunikacji korporacyjnej i relacji zewnętrznej - Na starcie projektu odwiedziliśmy wszystkie szkoły średnie w Jaworze, rozmawialiśmy z dyrekcją przedstawiając nasz plan. Po akceptacji do projektu włączali się nauczyciele - dziś współpracujemy z takimi , którzy biorą udział w tych warsztatach od 4 lat.

Celem programu jest inspirowanie młodych kobiet, wzmacnianie ich pewności siebie, nauka podejmowania świadomych decyzji dotyczących przyszłej kariery zawodowej oraz poszerzanie wiedzy z zakresu nowych technologii.

- Ideą naszego projektu jest przedstawienie uczennicom szkół średnich, w wieku 16-17 lat, założeń przemysłu 4.0 - całej sfery technicznych zawodów- akcentuje dyrektor Ewa Łabno-Falęcka - Chcemy udowodnić, że jest to ciekawa praca, rozwijająca . Pragniemy pokazać młodym dziewczyna alternatywę dla kobiet, które po zakończeniu edukacji wybierają najczęściej pracę w sfeminizowanych zawodach. Nadal niestety widać, że w zawodach technicznych, czyli tych w sferze technologi, matematyki, inżynierii , przeważającą większość stanowią chłopcy. Mocno zakorzenił się pogląd , że dziewczyny do technologi się nie nadają. Jest wręcz przeciwnie i naszym celem jest po pierwsze: przełamanie blokady psychicznej, że dziewczyny się do tego nie nadają. Że jest inaczej, my o tym doskonale wiemy. Dziś mamy około 200 dziewczyn - absolwentek poprzednich programów, które już pracują w naszej fabryce, albo w firmie Seifert czy w podobnych zakładach. Śmiem twierdzić, że gdyby nie zetknęły się z naszym projektem, to nie ubiegałyby się o te miejsca pracy w tych firmach.

W mniejszych miastach , właśnie takich jak Jawor, Bolków, oferta edukacyjna dla dziewcząt jest skromna, a jeśli chodzi o szkolnictwo zawodowe to wręcz uboga i standardowa - np. fryzjerstwo, pielęgniarstwo. Stąd zrodził się pomysł firmy Mercedes , aby w lokalnej społeczności zmienić nastawienie młodych kobiet do wizji swojej przyszłości i wyboru zawodu. A przełamać stereotypy nie jest łatwo.

- Na  warsztaty naborowe V edycji projektu zaprosiliśmy około 80 kandydatek. Ale do programu dostanie się około 25 -30.- mówi Krzysztof Ślusarz współorganizator warsztatów"Girls go Technology"- . Nie stosujemy tu żadnej selekcji. Tyle po prostu zgłasza się na warsztaty. Podstawą wyboru jest chęć - kto naprawdę chce się czegoś dowiedzieć, rozwijać swoje umiejętności miękkie oraz techniczne weźmie w nich udział. Na warsztaty składa się 5 spotkań, które odbywają się raz w miesiącu. Prowadzone są one w sali Berty Benz w Muzeum Regionalnym w Jaworze, a jedno ze spotkań będzie wyjazdowe- w tym roku do Krakowa. Finałowe warsztaty to zwiedzanie fabryki Mercedesa w Jaworze. Zajęcia trwają od godz. 9 do 15. Podczas tych warsztatów duży nacisk położony jest na umiejętności miękkie , na poznawaniu silnych stron własnych, cech które człowiek ma nieuświadomione. Prowadzimy również, w ramach tej technologicznej edukacji, zajęcia techniczne z wirtualnej rzeczywistości , z programowania czy planowania biznesu.

Co raz więcej szkół przystępuje do projektu "Girls go Technology, czyli dziewczyny oswajają technologie". Jego skuteczność i przede wszystkim wpływ na dalsze decyzje o swojej przyszłości najlepiej mogą ocenić absolwenci warsztatów, którzy także byli obecni podczas spotkania rekrutacyjnego V edycji projektu.

- Warsztaty otworzyły oczy na moja osobę, na moje cechy o które siebie nie podejrzewałam. - mówi Otylia Orzechowska z Jawora.- Ujawniały się moje umiejętności, które pokazały, że będę sobie świetnie radzić na produkcji. Przed warsztatami myślałam, żeby wyjechać do Holandii i tam poszukać jakąś pracę. Po warszatach stwierdziłam, że zostanę tu dając sobie szanse na prace w Polsce. Od dwóch lat pracuję w fabryce Mercedesa, w firmie Seifert i jestem już ponad rok koordynatorem- nadzoruję prace ludzi.

Z kolei Klaudia, również mieszkanka Jawora , która skończyła w tym roku edukację w szkole średniej, zamierza kontynuować naukę na studiach.

- Na ten moment jeszcze pracuję jako starszy sprzedawca w sklepie - mówi Klaudia- bo szukam drogi, która wskaże mi jaki kierunek mam wybrać na studiach technicznych , może logistyczne, bo jestem po technikum logistycznym . Warsztaty na pewno pozwoliły mi otworzyć się na takie umiejętności techniczne, które wcześniej wydawały mi się , że ich nie posiadam. Uważałam, że jestem typową humanistką, a zajęcia pokazały mi, że posiadam też zdolności techniczne.

Należy dodać, że projekt "Girls go Technology, czyli dziewczyny oswajają technologię", nie tylko doceniły absolwentki warsztatów. Zyskał on uznanie w oczach branżowców m.in zdobył główną nagrodę w kategorii "Ambasador Edukacji" w konkursie "Pracodawca Jutra 2021".

fot.Ewa Jakubowska{gallery}galeria/wydarzenia/18-10-22-mercedes-girls-go-technology-fot-ewa-jakubowska{/gallery}