Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Jak będzie wyglądać nowa hala sportowa w Legnicy?

LEGNICA. Wiemy już, jak ma wyglądać hala widowiskowo-sportowa w Legnicy, która ma zostać wybudowana na terenie po nieczynnym basenie przy ul. Radosnej. Koncepcję i Program Funkcjonalno-Użytkowy przygotowała wrocławska firma ASPA Pracownia Architektoniczna sp. z o.o. sp. k. W hali ma znaleźć się 3251 miejsc siedzących, w tym 2459 na trybunach stałych i 792 na trybunach mobilnych. Poza rozgrywkami sportowymi będą mogły się na niej odbywać imprezy rozrywkowe i kulturalne, w tym koncerty.

Jak będzie wyglądać nowa hala sportowa w Legnicy?

Hala na ponad 3 tys. miejsc była planowana już od dawna. Zostały zrobione już pierwsze kroki ku realizacji. Jest już przygotowana podstawa pod projekt budowlany. Wiemy, jak ma wyglądać nowa hala, która powstać ma na terenie przy ul. Radosnej.

Obiekt będzie składał się z trzech kondygnacji naziemnych i jednej podziemnej. Hala ma mieć wysokość 19,5 metra. Przygotowane ma zostać 484 miejsca dla samochodów osobowych i 8 dla autokarów, z czego ponad 200 miejsc parkingowych znajdować się będzie w garażu podziemnym. Jeśli chodzi o liczby, kubatury planowanej hali ma mieć ponad 152 tys. m3. Mimo że hala RCS w Lubinie może pomieścić więcej widzów, bo 3714 (w tym trybuny stałe - 2098), to legnicka hala będzie większa pod względem kubatury (hala w Lubinie ma blisko 123 tys. m3). Z czego wynika różnica? Legnicka hala ma mieć większą funkcjonalność.

W hali poza areną główną przewidzianą do organizacji imprez sportowych, kulturalnych, widowisk i koncertów (na parkiecie przewiduje się możliwość przebywania do 1 tysiąca osób w czasie imprez estradowych), mają się też pojawić strefa zawodników, odnowy biologicznej (m.in. sauny fińska i parowa, pomieszczenia masażu, krioterapii i hydroterapii), strefa siłowni i sal aktywności ruchowej, strefa konferencyjna (trzy sale konferencyjne, w tym największa na 131 miejsc), strefa VIP, strefa mediów i obsługi imprez, strefa pomieszczeń administracyjno-biurowych i strefa Legnickiego Centrum Kultury. Oczywiście nie zabraknie też części gastronomicznej w strefie widzów, gdzie będą stałe i mobilne punkty z wyżywieniem i handlowe. Dla widzów będą dostępne także szafki szatniowe.

Jaki będzie koszt takiej inwestycji? Tego dowiemy się po przetargu, ale podobne obiekty, które zostały wybudowane w ostatnim czasie oraz rosnące ceny materiałów wskazują, że będzie to znacznie ponad 100 mln zł. Na niekorzyść ceny może działać też czas. Im dłużej Legnica zwlekać będzie z inwestycją, tym kwota może być wyższa. Bardzo możliwe, że hala zostanie zbudowana w formie zaprojektuj i wybuduj. Kiedy poznamy termin rozpoczęcia inwestycji? To powinien w najbliższym czasie wskazać prezydent miasta. Na pewno Legnica będzie zabiegać o dofinansowanie przedsięwzięcia.

To, że hala widowiskowo-sportowa z prawdziwego zdarzenia jest w Legnicy konieczna, nie trzeba przekonywać ludzi sportu, kultury i tych, którzy chcieliby koncerty czy widowiska oglądać w swoim mieście a nie jeździć na nie do Wrocławia.