ASF zabija dziki
LEGNICA. Żywych się boimy, ale i martwe zaczynają stanowić problem. Mowa o dzikach, które coraz śmielej wkraczają na teren Legnicy i coraz częściej na terenie miasta padają.
Obecnie Legnica, podobnie jak spora część obszarów sąsiednich gmin takich jak: Chojnów, Złotoryja, Krotoszyce, Miłkowice czy Chocianów objęte są tzw. czerwoną strefą , co oznacza najwyższy stopień zagrożenia ASF.
Afrykański Pomór Świń (ASF) to śmiertelna choroba, ale groźna wyłącznie dla trzody chlewnej i dzików. Wygląda na to, ze w Legnicy mamy właśnie szczyt epidemii.
- ASF zbiera śmiertelne żniwo wśród dzików. Tylko ostatniej doby na terenie Legnicy znaleziono 9 sztuk padłych dzików. Jak informują mnie moi koledzy np. z Olsztyna, gdzie ten ASF był dużo wcześniej, to choroba ta spowodowała, że problem z dzikami tam zniknął, ponieważ zniknęły dziki, które po prostu wyzdychały. To samo dzieje się w tej chwili w Legnicy. My, oczywiście nie będziemy czekać, aż one wyzdychają, tylko będziemy starali się je odłowić- mówi Sławomir Masojć, dyr. wydz. zarządzania kryzysowego legnickiego urzędu miasta.
Sprawa odłowu, właśnie za sprawą ASF-u, taka prosta jednak nie jest.
- Jeszcze niedawno udawało nam się bardzo dobrze panować nad sytuacją. Stawialiśmy na terenie miasta odłownie i zwierzęta, które tam weszły, wywoziliśmy do Ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt pod Wrocławiem, gdzie sobie dalej żyły. Niestety, dotarł do Legnicy ASF i - decyzją Krajowego Lekarza Weterynarii- jest całkowity zakaz przemieszczania tych zwierząt. Jedyne wyjście, które nam teraz pozostaje, to uśmiercanie tych zwierząt po ich złapaniu- wyjaśnia dyr. Masojć.
Tzw. odłów z uśmierceniem wymaga wielu pozwoleń i jest kosztowny.
- Ze względu na to, ze tych dzików jest bardzo dużo na terenie miasta i stają się coraz śmiałe, będziemy taki odłów prowadzić. Mamy już uzgodnienia z Powiatowym Lekarzem Weterynarii, ale potrzebne są jeszcze zgody łowczego okręgowego. Problem w tym, że akurat w tej chwili Legnica łowczego nie ma. Decyzję musi podjąć łowczy z Wałbrzycha. Niestety, dwukrotnie odkładał w czasie przyjazd do Legnicy, a musimy z nim porozumienie zawrzeć, by móc dziki wyłapać i uśpić- mówi szef zarządzania kryzysowego.
- To kosztowna sprawa. Wyłapanie, uśpienie i utylizacja jednej sztuki to koszt ponad 4 tys. zł, a zdarzało się nam, ze do jednej odłowni w ciągu nocy wchodziło nawet 25 sztuk dzików - dodaje Sławomir Masojć.
Niezależnie od tego, czy na naszej drodze stanie dzik żywy, czy znajdziemy padłe zwierzę- nie należy się do niego zbliżać. W obu tych przypadkach należy powiadomić straż miejską, powiatowego lekarza weterynarii, wydział zarządzania kryzysowego, ostatecznie - policję.
W związku z zagrożeniem ASF należy pamiętać o tym, że:
• nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych;
• na terenach mniej zurbanizowanych leśnych należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików (w tym używania sprzętów lub pojazdów powodujących hałas);
• nie należy spuszczać psów ze smyczy.
Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska. Pojęcie "padłe dziki" oznacza zwłoki dzików (w tym dzików zabitych w wypadkach komunikacyjnych) świeże lub w dowolnym stadium rozkładu, w tym również kości dzików.
JAK POSTĘPOWAĆ PO ZNALEZIENIU PADŁEGO DZIKA?
Jeżeli to możliwe, należy oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby.
Powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia. Nie należy zbliżać się do miejsca znalezienia zwłok.
Należy zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii (tel. 768 550 541) lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, straży miejskiej( tel. 986), miejscowego koła łowieckiego (76 862 83 92). W trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości).
Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego dla miasta Legnicy tel. 76 72 21 392; 76 86 22 021
Należy pamiętać, że osoba, która:
- miała kontakt z dzikami na obszarach występowania ASF, po powrocie do domu musi zastosować środki higieny ograniczające ryzyko szerzenia się ASF, w tym odkazić ręce, starannie wyczyścić i zdezynfekować obuwie, a odzież przeznaczyć do prania;
- znalazła padłego dzika (i potencjalnie mogła mieć kontakt z wirusem ASF) przez 72 godziny po tym fakcie nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie powinna wykonywać czynności związanych z obsługą świń.
Ścisłe przestrzeganie niniejszych zasad minimalizuje ryzyko ewentualnego rozprzestrzenienia się choroby, w tym ryzyko wprowadzenia ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.