O funduszach na rozwój gospodarczy i innowacje (FOTO)
LEGNICA. Sukces konferencji „Finanse i narzędzia rozwoju innowacyjnych przedsiębiorców" zorganizowanej przez Związek Pracodawców Polska Miedź adresowanej do samorządowców Zagłębia Miedziowego i przedsiębiorców. Dyskutowano o innowacjach, wykorzystaniu nowoczesnych technologii i umiejętności szybkiego dostosowywania się do realiów rynkowych i społecznych. I o tym skąd pozyskać środki na budowanie przewagi w gospodarce, Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz KGHM Polska Miedź S.A. Na konferencji pojawili się parlamentarzyści: senator Krzysztof MRÓZ i poseł Wojciech ZUBOWSKI. Ten drugi odczytał specjalny list adresowany do uczestników konferencji przez Marszałek Sejmu Elżbietę WITEK. - Gospodarczy rozwój regionu to nasza wspólna sprawa i odpowiedzialność, dzięki rozwojowi zapewnimy miejsca pracy dla przyszłych pokoleń. Chcemy zachęcić do sięgania po zewnętrzne środki i ułatwiać zdobycie potrzebnej wiedzy z pierwszej ręki. Dlatego zaprosiliśmy na naszą konferencję ekspertów ważnych instytucji wspierających taki rozwój – wyjaśnia Piotr KARWAN, wiceprezes Związku Pracodawców Polska Miedź.
Wiele wystąpień było bardzo interesujących .M.in Monika KONOFAŁ, dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorców we Wrocławiu przedstawiła informacje na temat aktualnych możliwości pozyskania dotacji dla przedsiębiorców na rozwój i innowacje ze środków UE w ramach nowej perspektywy finansowania 2021-2027 oraz instrumentów zwrotnych. Przedstawiła informacje na temat pierwszych konkursów ogłaszanych w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 oraz pożyczek na sfinansowanie inwestycji i kapitału obrotowego, realizację kontraktów, wdrożenie działań zwiększających efektywność prowadzonej działalności gospodarczej.
Jacek SZWAGRZYK, wójt Gaworzyc: - Gminy muszą się rozwijać i nie możemy jedynie czekać na wsparcie rządowe czy Urzędu Marszałkowskiego. Musimy jako samorządowcy sami podejmować się realizacji projektów zmieniających wizerunek gospodarczy gmin i właśnie taka konferencja to znakomita okazja do zapoznania się z możliwościami wsparcia dla samorządów.
Wtórowała mu Ewa HOSZOWSKA, zastępca wójta Kunic: - Gmina Kunice ma trudniejszą sytuację w przeciwieństwie do gmin naszego regionu typowo górniczych. Dlatego szukamy innych sposobów na rozwój gospodarczy i finansowanie różnych projektów. Taka konferencja to świetna okazja do wymiany doświadczeń i poszukania pewnych, nowych rozwiązań, które pomogą w realizacji gminnych planów rozwoju.
- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG), Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027 (FEDS) i inne programy wsparcia mają pozytywny wpływ na rozwój przedsiębiorstw oraz poprawę ich konkurencyjności na rynku lokalnym i zagranicznym. Dzięki skorzystaniu z zewnętrznych źródeł finansowania firma czy samorząd może zakupić na przykład nowy sprzęt usprawniający produkcję, zastosować innowacyjne technologie czy zorganizować szkolenia dla pracowników. Jest to również szansa na wzmocnienie i rozwój firm dotkniętych światowym kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią COVID-19 oraz wojną w Ukrainie - dodaje Marta WISŁOCKA, wiceprezes zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź.
Konferencja odbywała się w Centrum Konferencyjnym Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej stąd nie mogło zabrakną prezesa LSSE Przemysława BOŻKA, człowieka niesłychanie mocno stawiającego na rozwój gospodarczy regionu.
- Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest otwarta na lokalny biznes. Walczymy z mitem, że strefy są wyłącznie dla dużych, zagranicznych podmiotów. Spotykamy się z przedsiębiorcami w różnych miejscowościach, nie tylko tych, gdzie są ulokowane nasze podstrefy. Mówimy o możliwych ulgach podatkowych, łatwiejszych warunkach uzyskania zwolnienia podatkowego, czy możliwościach realizowania inwestycji na dowolnej nieruchomości. Przekonujemy, że mamy znakomitą ofertę także dla polskich, średnich i małych firm. Najlepiej świadczy o tym fakt, że takich inwestorów w LSSE systematycznie przybywa. A przed nami wręcz historyczne działania gospodarcze i realizacja projektów na skalę światową. Cieszę się, że w jednym szeregu z LSSE stoją lokalni przedsiębiorcy i samorządy Zagłębia Miedziowego – podkreślał Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, współorganizatora konferencji.
- Bogactwem Zagłębia Miedziowego są złoża miedzi i to stanowi o sile gospodarczej regionu - mówił Piotr KARWAN. - Ale już dziś należy szukać nowych dróg rozwoju innych gałęzi gospodarki, należy do tego wykorzystać m.in. środki na innowacje i rozwój i o tym mówiono na tej konferencji.