Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

O funduszach na rozwój gospodarczy i innowacje (FOTO)

LEGNICA. Sukces konferencji „Finanse i narzędzia rozwoju innowacyjnych przedsiębiorców" zorganizowanej przez Związek Pracodawców Polska Miedź adresowanej do samorządowców Zagłębia Miedziowego i przedsiębiorców. Dyskutowano o innowacjach, wykorzystaniu nowoczesnych technologii i umiejętności szybkiego dostosowywania się do realiów rynkowych i społecznych. I o tym skąd pozyskać środki na budowanie  przewagi w gospodarce,  Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz KGHM Polska Miedź S.A. Na konferencji pojawili się parlamentarzyści: senator Krzysztof MRÓZ i poseł Wojciech ZUBOWSKI. Ten drugi odczytał specjalny list adresowany do uczestników konferencji przez Marszałek Sejmu Elżbietę WITEK. -  Gospodarczy rozwój regionu to nasza wspólna sprawa i odpowiedzialność, dzięki rozwojowi zapewnimy miejsca pracy dla przyszłych pokoleń. Chcemy zachęcić do sięgania po zewnętrzne środki i ułatwiać zdobycie potrzebnej wiedzy z pierwszej ręki. Dlatego zaprosiliśmy na naszą konferencję ekspertów ważnych instytucji wspierających taki rozwój – wyjaśnia Piotr KARWAN, wiceprezes Związku Pracodawców Polska Miedź.

O funduszach na rozwój gospodarczy i innowacje (FOTO)

 Wiele wystąpień było bardzo interesujących .M.in Monika KONOFAŁ, dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorców we Wrocławiu przedstawiła informacje na temat aktualnych możliwości pozyskania dotacji dla przedsiębiorców na rozwój i innowacje ze środków UE w ramach nowej perspektywy finansowania 2021-2027 oraz instrumentów zwrotnych. Przedstawiła informacje na temat pierwszych konkursów ogłaszanych w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 oraz pożyczek na sfinansowanie inwestycji i kapitału obrotowego, realizację kontraktów, wdrożenie działań zwiększających efektywność prowadzonej działalności gospodarczej.

Jacek SZWAGRZYK, wójt Gaworzyc: - Gminy muszą się rozwijać i nie możemy jedynie czekać na wsparcie rządowe czy Urzędu Marszałkowskiego. Musimy jako samorządowcy sami podejmować się realizacji projektów zmieniających wizerunek gospodarczy gmin i właśnie taka konferencja to znakomita okazja do zapoznania się z możliwościami wsparcia dla samorządów.

Wtórowała mu Ewa HOSZOWSKA, zastępca wójta Kunic: - Gmina Kunice ma trudniejszą sytuację w przeciwieństwie do gmin naszego regionu typowo górniczych. Dlatego szukamy innych sposobów na rozwój gospodarczy i finansowanie różnych projektów. Taka konferencja to świetna okazja do wymiany doświadczeń i poszukania pewnych, nowych rozwiązań, które pomogą w realizacji gminnych planów rozwoju.

- Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG), Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027 (FEDS) i inne programy wsparcia mają pozytywny wpływ na rozwój przedsiębiorstw oraz poprawę ich konkurencyjności na rynku lokalnym i zagranicznym. Dzięki skorzystaniu z zewnętrznych źródeł finansowania firma czy samorząd może zakupić na przykład nowy sprzęt usprawniający produkcję, zastosować innowacyjne technologie czy zorganizować szkolenia dla pracowników. Jest to również szansa na wzmocnienie i rozwój firm dotkniętych światowym kryzysem gospodarczym wywołanym pandemią COVID-19 oraz wojną w Ukrainie - dodaje  Marta WISŁOCKA, wiceprezes zarządu Związku Pracodawców Polska Miedź.

Konferencja odbywała się w Centrum Konferencyjnym Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej stąd nie mogło zabrakną prezesa LSSE Przemysława BOŻKA, człowieka niesłychanie mocno stawiającego na rozwój gospodarczy regionu. 

-  Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest otwarta na lokalny biznes. Walczymy z mitem, że strefy są wyłącznie dla dużych, zagranicznych podmiotów. Spotykamy się z przedsiębiorcami w różnych miejscowościach, nie tylko tych, gdzie są ulokowane nasze podstrefy. Mówimy o możliwych ulgach podatkowych, łatwiejszych warunkach uzyskania zwolnienia podatkowego, czy możliwościach realizowania inwestycji na dowolnej nieruchomości. Przekonujemy, że mamy znakomitą ofertę także dla polskich, średnich i małych firm. Najlepiej świadczy o tym fakt, że takich inwestorów w LSSE systematycznie przybywa. A przed nami wręcz historyczne działania gospodarcze i realizacja projektów na skalę światową. Cieszę się, że w jednym szeregu z LSSE stoją lokalni przedsiębiorcy i samorządy Zagłębia Miedziowego – podkreślał Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, współorganizatora konferencji.

- Bogactwem Zagłębia Miedziowego są złoża miedzi i to stanowi o sile gospodarczej regionu - mówił Piotr KARWAN. - Ale już dziś należy szukać nowych dróg rozwoju innych gałęzi gospodarki, należy do tego wykorzystać m.in. środki na innowacje i rozwój i o tym mówiono na tej konferencji.