HM Legnica: bez arsenu i rtęci w powietrzu (FOTO, FILM)
LEGNICA. KGHM niemal całkowicie wyeliminuje emisje arsenu i rtęci dzięki nowej Instalacji Oczyszczania Gazów Poprocesowych. To pierwsza taka inwestycja w Polsce i jedna z kilku na świecie - odmienia ona zupełnie wizerunek hutnictwa, który do tej pory kojarzył się dymiącym kominem, emisją metali ciężkich. Już za półtora miesiąca nowatorski węzeł na instalacji SOLINOX w Hucie Miedzi Legnica doczyści gazy z tych pierwiastków do poziomu nie większego niż 0,05 mg/Nm3. To kolejny element Programu BATAs, który z powodzeniem realizuje KGHM. Wartość inwestycji to ponad 120 mln złotych .
Fazę rozruchowo-testową nowych urządzeń, skończonych już w 94 procentach, mogli z bliska obejrzeć przedstawiciele mediów. W dzisiejszej prezentacji z ramienia KGHM "Polska Miedź" S.A. wzięli udział : dyrektor naczelny ds hutnictwa KGHM "Polska Miedż" S.A. Michał TOPOLNICKI; Michał ŚWIDERSKI - dyrektor HM "Legnica"; Marek RYBACKI -dyrektor ds produkcji , Grzegorz Babiarczyk- dyrektor ds technicznych oraz Wojciech RZEWNICKI -dyrektor ds finansowych. Uroczyste oddanie do użytku nowej instalacji SOLINOX nastąpi w maju br.
W KGHM trwają ostatnie prace związane z budową i rozruchem dodatkowego węzła w istniejącej instalacji SOLINOX. Ciąg technologiczny nie tylko usunie z gazów odlotowych dwutlenek siarki, ale pozwoli na prowadzenie procesu oczyszczania gazu na najwyższym poziomie, praktycznie całkowicie eliminując emisję arsenu i rtęci.
Instalacja wykorzystuje sprawdzoną na świecie technikę kalomelową. Jej największą zaletą jest m.in. mała ilość odpadów. KGHM jest pierwszą firmą w Polsce, która wdraża tę zaawansowaną technologicznie metodę.
Instalacja składa się z dwóch elektrofiltrów mokrych w pierwszym stopniu oczyszczania, dwóch w drugim stopniu oraz zlokalizowanej między nimi wieży kalomelowej. Gazy wychodzące z istniejącej wieży chłodzącej kierowane są do zespołu elektrofiltrów mokrych pierwszego stopnia, po czym trafiają do wieży absorpcyjnej instalacji kalomelowej, w której następuje ich oczyszczenie ze związków rtęci. Ostateczne odpylenie i oczyszczenie gazu realizowane jest w zespole elektrofiltrów mokrych drugiego stopnia.
Za zaprojektowanie i wykonanie instalacji odpowiada spółka z Grupy Kapitałowej KGHM, Bipromet. Obecnie zespół specjalistów z Huty Miedzi Legnica, wspólnie z przedstawicielami wykonawcy prowadzi rozruch technologiczny nowego węzła SOLINOX. Na początku marca, bieżącego roku wykonano serie testów parametrów gwarantowanych, które zakończyły się wynikiem pozytywnym. Testy potwierdziły prawidłowe działanie instalacji i dowiodły, że węzeł oczyszcza gazy technologiczne ze związków arsenu i rtęci do poziomów poniżej 0,05 mg/Nm3.
Ostatnim, już realizowanym krokiem, jest spełnienie przez wykonawcę szeregu warunków formalnych, których finałem będzie oficjalne przekazanie instalacji mokrego oczyszczania Hucie Miedzi Legnica. W maju br. nastąpić uroczyste oddanie instalacji do użytku. Wartość inwestycji to ok. 120 mln złotych. Dodajmy i zaakcentujmy mocno to nie jest inwestycja w produkcję lecz w ochronę środowiska. By nad Legnicą było czyste powietrze.
- To oznacza, że tego charakterystycznego dymu z komina już nie będzie widać. "Wychwytywane" przez instalacje pierwiastki są: jeśli chodzi o arsen to trafia on do ścieków, do naszej oczyszczalni, a rtęć dzięki nowoczesnej instalacji kalomelowej rozpuszcza się i jest w postaci kalomelu tzn związku neutralnego ,nieaktywnego chemicznie. - wyjaśnia Michał ŚWIDERSKI, dyrektor Huty Miedzi Legnica. - Wydano na tę inwestycję 120 mln zł i co należy podkreślić na instalację, która nie zwiększa zdolności produkcyjnej huty. Służy przede wszystkim ona bezpieczeństwu mieszkańców Legnicy i pozwala w normalny, zrównoważony sposób produkować miedź.
Fot. Ewa Jakubowska