E-hulajnogi już niedługo w Legnicy
LEGNICA. Lime, największa firma na świecie oferująca współdzielone pojazdy elektryczne poinformowała, że od 7 kwietnia mieszkańcy Legnicy będą mogli korzystać z jej e-hulajnóg.

Urządzenia Lime cieszą się coraz większą popularnością w polskich miastach. Firma operuje flotą ponad 22 000 urządzeń w naszym kraju. Mieszkańcy doceniają ten sposób przemieszczania się, jako wygodną i ekologiczną formę codziennych podróży.
- Cieszymy się, że udało nam się zbudować dużą społeczność użytkowników e-hulajnóg w polskich miastach. Z każdym rokiem stawiamy sobie nowe wyzwania i stale powiększamy obszary naszego działania – teraz także o Legnicę – komentuje Michał Borek, General Manager Lime Poland. „Bezpieczeństwo i ekologia to nasze priorytety. Staramy się jak najlepiej przygotować do nowego sezonu. Każda e-hulajnoga przechodzi dokładny przegląd w naszym magazynie, tak aby nasze urządzenia jak najlepiej służyły mieszkańcom” – dodaje Michał Borek.
Aby rozpocząć swoją przygodę z e-hulajnogą wystarczy pobrać aplikację Lime (dostępną na urządzenia z systemem Android i iOS) oraz zeskanować znajdujący się na kierownicy kod QR i podążać za dalszymi instrukcjami. Lokalizację najbliższej e-hulajnogi można bardzo łatwo sprawdzić za pomocą mapy w aplikacji.
Lime przygotował specjalny kod promocyjny dla mieszkańców. Na hasło CZESCLEGNICA pierwszy 10-minutowy przejazd będzie darmowy. Promocja obowiązuje od 07.04 do 30.06.2023 r.
5 najważniejszych zasad poruszania się hulajnogami:
• Poruszaj się drogami dla rowerów. Jeśli nie są dostępne, wybieraj jezdnię z dozwoloną prędkością do 30 km/h, bądź, w innych przypadkach, chodnik.
• Jedź maksymalnie 20 km/h, a poruszając się po chodniku, dostosuj prędkość i ustępuj pierwszeństwa pieszym.
• Nigdy nie jedź pod wpływem alkoholu ani innych środków odurzających.
• Jedna hulajnoga = jedna osoba. Obowiązuje zakaz przewożenia dodatkowych osób, zwierząt czy ładunku.
• Parkuj hulajnogę w wyznaczonych do tego miejscach. W przypadku ich braku, zaparkuj hulajnogę równolegle do chodnika, jak najbliżej jego zewnętrznej krawędzi (najdalej od jezdni). Pamiętaj, aby pozostawiona szerokość chodnika nie utrudniała ruchu i była nie mniejsza niż 1,5 m. Pamiętaj o osobach niewidomych i niepełnosprawnych.
Informacja o firmie Lime
Misją Lime jest budowanie przyszłości, w której transport jest wspólny, przystępny cenowo i wolny od emisji CO2. Jako największy na świecie dostawca współdzielonych pojazdów elektrycznych, Lime współpracuje z miastami, aby oferować elektryczne rowery i hulajnogi do podróży poniżej pięciu mil. Jedna z 100 najbardziej wpływowych firm w 2021 roku wg magazynu Time. Użytkownicy Lime zrealizowali ponad 400 milionów przejazdów w ponad 250 miastach na pięciu kontynentach. Lime tworzy nową generację ekologicznych, alternatywnych środków transportu. W Polsce firma jest obecna od 2018 r., posiada flotę ponad 22 000 e-hulajnóg w ponad 50 polskich miastach.
Komentarze
Operatorzy zostali zmuszeni do wycofania hulajnóg w wyniku przeprowadzonego wiosną głosowania. Choć uczestniczyło w nim niewielu mieszkańców stolicy Francji, to oddający głos w ogromnej większości opowiedzieli się przeciwko usłudze pozwalającej na pobranie hulajnogi i pozostawienie jej w dowolnym miejscu miasta - przypomina AFP.
Przed trzema laty seria skarg na porzucane pojazdy i zamęt, jaki wprowadzały na drogach i chodnikach, spowodowała wprowadzenie przez paryskie władze wyjątkowo surowych przepisów. Ograniczono liczbę operatorów i hulajnóg, narzucono limity prędkości, wprowadzono zautomatyzowany monitoring. Nie zapobiegło to jednak dalszym protestom.
Gdzie można jeździć elektryczną hulajnogą we Wrocławiu? Według prawa nigdzie!
- Takim urządzeniem można się poruszać po drogach niepublicznych, ale pojazd musi spełniać określone warunki. Musi mieć odpowiednią homologację - mówi Wojciech Jabłoński z dolnośląskiej policji.
Ponadto znak CE (CONFORMITE EUROPEENNE oznaczających zgodność europejską )
Według właściciela mieszkania, które spłonęło, w nocy wybuchła elektryczna hulajnoga, którą trzymał w mieszkaniu. Niestety ucierpiało nie tylko to lokum, ale także kilka mieszkań naokoło. Całe szczęście, nikomu nic się nie stało. Do akcji wykorzystano aż siedem wozów strażackich, a strażnicy działania na miejscu zakończyli dopiero po 8 rano.
Tu jednak pojawia się problem, bo prawo prawem, ale zgodnie z regulaminem firmy Lime, poruszanie się elektryczną hulajnogą po chodniku też jest zabronione.
Zatem gdzie taką hulajnogą jeździć można? Niestety dopóki kwestie prawne nie zostaną w tym zakresie uporządkowane, jedyną odpowiedzią na to pytanie zdaje się być słowo: nigdzie.
Co na to ubezpieczyciel, kiedy użytkownik spowoduje wypadek drogowy lub kogoś zrani, uszkodzi, może okaleczy na całe życie?????? Ukarać przedstawicieli firmy zarządzającej hulajnogami i zabronić użytkowania. ograniczenie obowiązują już w Paryżu. We francuskiej stolicy od pewnego czasu osobom jeżdżącym hulajnogami elektrycznymi po chodnikach grozi kara w wysokości 135 euro. Prezydenci Miast w których jeżdżą e-hulajnogi powinni być surowo ukarani. Czekamy na uregulowanie sprawy e-hulajnóg w odniesieniu do Kodeksu Drogowego, ale dopiero po homologacji .
E-hulajnoga i skuter elektryczny są pojazdami silnikowym wolnobieżnymi, a takimi nie można się poruszać po chodniku.