Prezydent odpowiada na wasze pytania
Za nami już kolejna tura cyklu "Zadaj pytanie prezydentowi". Prezentujemy kolejne pytania od Państwa, które za naszym pośrednictwem przekazaliśmy prezydentowi Legnicy Tadeuszowi Krzakowskiemu. Dziś prezentujemy odpowiedzi. Przypominamy, że co tydzień zadajemy dwa pytania. Chcesz się czegoś dowiedzieć? Napisz pytania na adres e-mail redakcja@e-legnickie.pl
Pytanie nr 1
Dlaczego nasze miasto nie dopłaca do pieców na paliwo stałe (m.in. ekogroszek) tak, jak robią to inne miasta w Polsce? Wspierane są instalacje gazowe, panele słoneczne, lecz niestety są one albo drogie w zakupie, albo mało praktyczne dla mieszkańców domków jednorodzinnych, albo są drogie w utrzymaniu (w sezonie grzewczym)?
Odpowiedź prezydenta Tadeusza Krzakowskiego:
Przyjęliśmy taką strategię działania, która eliminuje opał stały z naszych systemów grzewczych. Paliwa stałe emitują najwięcej toksycznych substancji. Wprowadziliśmy dotację dla osób fizycznych i prawnych, które wymieniają piece opalane paliwem stałym na paliwo ekologiczne. Poszliśmy w kierunku ograniczenia niskiej emisji, która wpływa na poprawę jakości powietrza w naszym mieście. Dofinansowujemy wymianę systemów grzewczych. Jesteśmy chyba jedynym miastem na Dolnym Śląsku, w którym przeprowadzono inwentaryzację systemów grzewczych. Powstała dzięki temu mapa zagrożeń niską emisją. To podstawa naszych działań. Bardzo poważnie i systemowo podchodzimy do problemu smogu, z którym zmaga się wiele miast.
Pytanie nr 2
W Legnicy co roku jest zwiększona ilość Arsenu w powietrzu, który jest rakotwórczy. Czy miasto robi coś w kierunku zlokalizowania przyczyny i jego usunięcia? Pozdrawiam.
Odpowiedź prezydenta Tadeusza Krzakowskiego:
Przyczyna i lokalizacja są już zdefiniowane. Źródła zanieczyszczenia środowiska są znane, a odpowiedzialne za to podmioty powinny ograniczać zanieczyszczeń. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska jest zobowiązany do podejmowania działań w tym względzie. Administracja rządowa ma tu zdecydowanie większe kompetencje, niż samorząd. Naszą rolą jest wspieranie tych wszystkich, którzy działają na rzecz ograniczania i eliminowania zanieczyszczania. W jednostkach gminnych bierzemy na siebie likwidację takich zagrożeń.