Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Legnicki szpital ma oddział zakaźny (FOTO)

LEGNICA.  Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy ma oddział zakaźny z prawdziwego zdarzenia.  Inwestycja została zrealizowana w ramach projektu pn.: „Skoordynowana opieka post covidowa w zakresie chorób zakaźnych/ infekcyjnych udzielana w ramach AOS i szpitalnictwa w regionie” . Budowa oddziału zakaźnego w Legnicy kosztowała ponad 12,5 mln zł, z czego 11,5 mln zł to środki unijne. Była to dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, Osi Priorytetowej 12 „REACT-E". - Pracuję od 40 lat i zawsze było moim marzeniem, aby na terenie obejmującym obszar dawnego województwa legnickiego powstał nowoczesny oddział zajmujący się chorobami zakaźnymi, który będzie współpracował z ośrodkiem referencyjnym jakim jest oddział chorób zakaźnych i klinika chorób zakaźnych szpitala przy ul. Koszarowej we Wrocławiu - podkreśla Ryszard KĘPA. - Dodam też, że z zawodowego punktu widzenia jestem zadowolony, szczęśliwy i dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tej inwestycji, która będzie służyła mieszkańcom naszego regionu, a więc dyrekcji naszego szpitala oraz zarządowi województwa dolnośląskiego.

Legnicki szpital ma oddział zakaźny (FOTO)

W licznym gronie zaproszonych i znamienitych gości gratulowali tak nowoczesnego oddziału zakaźnego m.in. wicemarszałkowie Województwa Dolnośląskiego : Marcin KRZYŻANOWSKI i Tymoteusz MYRDA posłowie : Tadeusz SAMBORSKI i Piotr BORYS, radny Sejmiku Dolnośląskiego i zarazem przewodniczący Rady Społecznej szpitala Piotr KARWAN, prezydent Legnicy Tadeusz KRZAKOWSKI , starosta legnicki Adam BABUŚKA i jego zastępczyni Janina MAZUR i przede wszystkim profesor Krzysztof SIMON niekwestionowany autorytet w dziedzinie chorób zakaźnych w Polsce. Nie zabrakło samorządowców , radnych Rady Miejskiej Legnicy z jej przewodniczącą Martą WISŁOCKĄ oraz szefów miejskich i powiatowych służb mundurowych. 

Na potrzeby oddziału zaadaptowano parter po dawnym oddziale onkologicznym w tzw. małych szpitalu do którego dobudowano osobny budynek pełniący funkcję izby przyjęć, z własnym podjazdem dla karetek.

Do dyspozycji pacjentów będą 4 pokoje dwuosobowe, 4 pokoje jednoosobowe i 3 izolatki - wszystkie z własnymi węzłami sanitarnymi, urządzeniami do mycia oraz dezynfekcji kaczek czy basenów i systemem wentylacji. System śluz umywalkowo-fartuchowych zminimalizuje ryzyko "wyniesienia" zakażenia na zewnątrz.

- Choroby zakaźne - różne, nie tylko COVID-19 - będą coraz większym problemem, bo ludzie przestali się szczepić, a wirusy podlegają nieustannym mutacjom - powiedziała dyrektor Anna Płotnicka - Mieloch. - Koronawirus SARS-CoV 2 w minionych kilkunastu miesiącach nie zniknął z naszego życia. Hospitalizowanie osób , u których zdiagnozowano COVID-19 odbywało się  na oddziale wewnętrznym, co powodowało konieczność izolacji, wyłączenia części łóżek. Teraz już tego problemu nie ma. Mogę śmiało powiedzieć, że  w legnickim szpitalu oddano do użytku najnowocześniejszy oddział zakaźny w Polsce !

Nowy oddział ma powierzchnię 607,3 m kw. Został do niego dobudowany osobny podjazd dla karetek z dodatkowymi pomieszczeniami. Łącznie kompleks zajmie 1092,9 m kw.  Pomieszczenie dla odwiedzających znajduje się poza oddziałem łóżkowym – będzie wydzielone ścianą z oknem umożliwiające kontakt wzrokowy między pacjentem a odwiedzającym. Przeprowadzanie rozmów ułatwi domofon. Wykonawca inwestycji była lubińska firma URBEX.

Dodajmy, że mający świetną passę w 2023 roku legnicki szpital oficjalnie zakończył trzecią w roku dużą inwestycję. Wkrótce szpital zmierzy się z generalną przebudową i modernizacją SOR-u. Wypada sobie i pacjentom życzyć "nowy" SOR był co najmniej taki jak oddział zakaźny...

Fot. Zbigniew Jakubowski