Rusza akcja LSSE „Rośnij razem z nami" (FOTO)
LEGNICA. W otoczeniu partnerskich szkół Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego, którego liderem jest Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, będą zasadzone nowe drzewa. W ramach akcji „Rośnij razem z nami”, oprócz nasadzeń, przewidziano prelekcje ekologii dla uczniów. Do „zielonej” inicjatywy przyłączyła się również Fundacja Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W Centrum Konferencyjnym LSSE w Legnicy podpisano list intencyjny w tej sprawie.
Tereny zielone są bardzo ważne zarówno dla lokalnego ekosystemu, jak i ogólnego stanu naszej planety. Od wielu lat obserwujemy negatywny wpływ ludzi na przyrodę. Szkodliwy dwutlenek węgla przyczynia się do zmiany klimatu, jednego z kluczowych globalnych problemów. To właśnie drzewa pomagają z nim walczyć, pochłaniają CO2, usuwając go z powietrza i uwalniając tlen.
– Celem zielonej gospodarki, do której dąży Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, jest zmniejszenie zagrożeń dla przyrody oraz zrównoważony rozwój bez degradacji środowiska. W maju ubiegłego roku na terenach strefowych otwarto najbardziej zrównoważony środowiskowo zakład PepsiCo w Europie produkujący przekąski, w którym wartość zastosowanych rozwiązań środowiskowych wynosi 30,3 mln zł. Troska o środowisko to nie tylko dbanie o przyrodę wokół nas, ale również o nasze zdrowie i przyszłość. Akcja „Rośnij razem z nami”, organizowana przez Dolnośląski Klaster Edukacyjny, przy udziale Fundacji LSSE, kształtuje właściwe nawyki wśród dzieci i młodzieży – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Świadomość zmian klimatycznych oraz skutków działalności człowieka na jakość powietrza, a także odpowiedzialność za otoczenie, powinny być kształtowane od najmłodszych lat, dlatego Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna w ramach Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego zorganizowała akcję „Rośnij razem z nami”. Działania ekologiczne, które wpisują się również w misję Fundacji Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej są kluczowe, aby zmniejszyć problem zanieczyszczenia środowiska.
Spotkanie w Centrum Konferencyjnym LSSE było też okazją do zaprezentowania dyrektorom placówek, przyłączających się do przedsięwzięcia, podsumowania działań Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego w 2023 roku. To najliczniejszy klaster branżowy LSSE, który aktualnie liczy 211 partnerów, w tym: 121 placówek edukacyjnych (przedszkola, szkoły podstawowe, ponadpodstawowe, 7 uczelni wyższych), 47 instytucji (fundacje, stowarzyszenia, urzędy pracy, jednostki samorządu terytorialnego) oraz 43 firmy. W 2023 roku do DKE przystąpiło 30 nowych członków, a z oferty klastra skorzystało ponad 8 tyś. uczestników wydarzeń.
Piotr MACHOŃ, dyrektor Zespołu Szkół w Chocianowie: - Do tej pory współpracowaliśmy w obszarze klastra edukacyjnego zmierzając w kierunku systematycznego podnoszenia kwalifikacji zawodowych naszych uczniów. Dzisiaj zaczynamy wspólnie z LSSE nowy, zdecydowanie mocno zielony rozdział współpracy. Rozpoczynamy etap edukacji ekologicznej. Dzięki tej współpracy nasz szkoła będzie jeszcze bardziej...zielona. Biorąc pod uwagę, że Chocianów jest sercem Borów Dolnośląskich i nasza młodzież bardzo często obcuje z przyrodą . Jesteśmy otoczeni lasami, odwiedzamy bardzo często rezerwat Czarnej Wody. Teraz nasze działania we współpracy z Fundacją LSSE idą w kierunku zalesienia terenów. I tych przyszkolnych, jak i w całym Chocianowie. Postaramy się zasadzić tych drzew jak najwięcej żeby Chocianów był jeszcze bardziej zielony. To kolejne bardzo ciekawe i nowatorskie przedsięwzięcie zaproponowane szkołom przez LSSE.
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna współpracuje ściśle z lokalnymi szkołami, uczelniami i innymi instytucjami edukacyjnymi. Firmy działające w strefie angażują się aktywnie w proces kształcenia zawodowego, oferując m.in. staże, praktyki i możliwość zdobycia doświadczenia dla uczniów oraz studentów. Dzięki temu nauczanie jest lepiej dostosowane do potrzeb rynku pracy.
LSSE już wcześniej przyłączała się do proekologicznych akcji. Przykładem może być współpraca z Zespołem Szkół Ekonomicznych w Głogowie, w ramach której wsparła zagospodarowanie terenów zielonych wokół budynków użytkowanych przez szkołę, co będzie walorem nie tylko środowiskowym, ale również estetycznym. Już wkrótce w gminie Miękinia odbędzie się akcja sadzenia blisko 2 tyś. drzew.
Fot. Ewa Jakubowska