Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Nie odpowie za zbrodnię

LEGNICA. Nożem zabił obcą sobie kobietę. Potem zaatakował jej 14-letnia córkę, zadając jej poważne rany, a na koniec zranił sąsiadkę, która wszczęła alarm. Do tek tragedii doszło w ub. roku w domu przy ul. Struga w Legnicy. Dziś już wiadomo, że sprawca – 37-letni Wiktor R. nie trafi za kraty, bo jest chory psychicznie.

Nie odpowie za zbrodnię
Liliana Łukasiewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy

W nocy z 15 na 16 kwietnia ub. roku Wiktor R. niepostrzeżenie wszedł przez niezamknięte drzwi do domu przy ul. Struga. Wszedł do kuchni, bu wziąć nóż. Mężczyzna znał rozkład pomieszczeń, bo przed laty bywał w tym domu u byłej właścicielki. Nie znał natomiast kompletnie swoich ofiar. Pierwszą z nich była kobieta, której zadał 20-centymetrowym nożem blisko 20 ran. Ofiara tego ataku nie przeżyła. Następnie Wiktor R. ciężko ranił 14-letnią córkę kobiety, a na koniec niegroźnie ranił sąsiadkę, którą zaalarmowały krzyki. Do żadnego z tych czynów Wiktor R. się nie przyznał.

- Wiktor R. w czasie pierwszego przesłuchania właściwie nie wypowiedział żadnego słowa. W trakcie drugiego przesłuchania nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i odmówił złożenia wyjaśnień. To spowodowało, że prokurator nabrał wątpliwości co do jego poczytalności. Lekarze psychiatrzy stwierdzili, że niezbędne jest poddanie mężczyzny obserwacji psychiatrycznej – informuje Liliana Łukasiewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Wiktor R. był pod obserwacją lekarzy psychiatrów przez 8 tygodni. Specjaliści stwierdzili, że mężczyzna cierpi na schizofrenię paranoidalną ze stanami maniakalnymi, które powodują, że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, niemal graniczące z pewnością, że popełni on kolejne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu.

- W związku z tym biegli stwierdzili, że niezbędne w stosunku do Wiktora R. jest zastosowanie środka zabezpieczającego w postaci umieszczenia go na leczeniu psychiatrycznym w szpitalu, na oddziale zamkniętym, a następnie wdrożenie u tego sprawcy leczenia odwykowego, bo jest uzależniony od narkotyków- dodaje prokurator Liliana Łukasiewicz.

Wiktor R. zarzuty usłyszał w warunkach tzw. wielokrotnej recydywy. Był wcześniej karany za podobne przestępstwa. Teraz lekarze psychiatrzy stwierdzili, że w chwili popełnienia zbrodni przy ul. Struga mężczyzna był niepoczytalny.

- Jeżeli sprawca jest niepoczytalny, w polskim prawie oznacza to, że nie popełnia on przestępstwa, a zatem nie można przeciwko niemu skierować aktu oskarżenia - wyjaśnia rzeczniczka prokuratury.

Dlatego prokuratura wystąpiła do Sądu Okręgowego w Legnicy z wnioskiem o umorzenie postępowania w tej sprawie i umieszczenie Wiktora R. W szpitalu psychiatrycznym.