"Zapomnieni", czyli jak zrozumieć chorych (FOTO)
LEGNICA. Zobaczyli, poczuli i usłyszeli tak, jak osoby zmagające się z chorobą. Uczniowie z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy przeprowadzili niecodzienne warsztaty z udziałem kadry Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i DPS-ów z Legnickiego Pola i z Brennika. Zajęcia poświęcone były tematyce schizofrenii i Alzheimera.
- To młodzież zwróciła się do nas o objęcie projektu patronatem, a dla powiatu to jest pewnego rodzaju oczywistość. Mamy w sumie pod opieką ponad tysiąc osób i myślę, że budowanie świadomości, jak opiekować się osobami, które zmagają się z takimi akurat schorzeniami, to jest coś, co wszystkim wyjdzie na plus- mówi Adam Babuśka, starosta legnicki, który objął projekt młodzieży honorowym patronatem.
- W tym naszym projekcie najważniejsze jest to, że zorganizowaliśmy go sami-od pocżątku do końca. Przedstawiamy, jak zrozumieć chorujących na Alzheimera i schizofrenię. Na pewno ta wiedza pozostanie nam do końca życia i będziemy zwracać większą uwagę na te choroby- mówi Gabriel Jaz, uczestnik projektu, uczeń Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy.
- Miałam babcię, która chorowała na schizofrenię i bardzo mi ten projekt pomógł, bo zrozumiałam, dlaczego czasem się zachowuje inaczej, jak z nią rozmawiać, jak pomóc - dodaje kolejna uczestniczka, Oliwia Butienko z ALO.
- Uczniowie, oprócz prelekcji, w ramach projektu przeprowadzają warsztaty interaktywne, czyli zakładają uczestnikom specjalne rękawiczki, specjalne gogle i słuchawki, w których słychać wysokie tony. Dzięki temu dana osoba może choć po części odczuć to, co na co dzień odczuwają osoby chore - mówi Katarzyna Kućko, koordynatorka projektu.
Sprzęt potrzebny do tego, by poczuć, usłyszeć i dotknąć tak, jak osoby zmagające się z chorobą, młodzież przygotowała samodzielnie.
Urszula Pancerz, terapeuta zajęciowy w Domu Pomocy Społecznej Prząśnik w Brenniku po przeprowadzonym doświadczeniu, podsumowała, że to bezcenne doświadczenie.
- Bezcenne, zwłaszcza dla takiej osoby, jak ja, która na co dzień pracuje z osobami chorymi. Będzie mi jeszcze łatwiej zrozumieć, że te osoby nie są po prostu w stanie pewnych rzeczy wykonać.