Joanna Śliwińska-Łokaj: Program
LEGNICA. Obie przedwyborcze debaty kandydatów na urząd prezydenta Legnicy nie umożliwiły konkurentom przedstawienia w całości ich wyborczych programów. Ani ta zorganizowana przez Radio Wrocław, ani też przeprowadzona w Collegium Witelona.
Wiadomo, że takie sytuacje w równym stopniu trafiają do głów, co i do serc elektoratu. Są więc prezentacją na żywo osoby, a nie tylko tego, co może i chciałaby zdziałać jako prezydent.
Spece od mowy ciała zazwyczaj po takich spotkaniach wyczytują z nich więcej niż powiedzieli, czy chcieli powiedzieć obserwowani, jakby ich programy były zaledwie powierzchownym dodatkiem do osób, a nie odwrotnie. Pytany bez udziału publiczności – tej na żywo czy tej przed głośnikiem lub ekranem, kandydat miałby okazję bezstresowo wyłożyć swoje plany i pomysły na kolejne lata pracy na rzecz ludzi i miasta. Z pożytkiem dla siebie i przekonywanych mieszkańców.
W pełnej zajęć kampanii Joanny Śliwińskiej-Łokaj przedstawia poniżej swój program.
Nie sposób przedstawić go szczegółowo, gdyż jest dość rozbudowany. Zaprezentowano zagadnienia programowe, które wydają się najmocniejszymi punktami planu kandydatki na urząd prezydenta Legnicy, sprzyjającymi zarówno legniczanom jak i miastu.
Infrastruktura
* Uwolnienie maksymalnej ilości miejsc umożliwiających parkowanie - likwidacja zbędnych słupków i donic szczególnie przy ważnych obiektach użyteczności publicznej, w pobliżu firm i zakładów pracy.
* Zwiększenie rozmiaru obszarów rekreacyjnych, uporządkowanie Lasku Złotoryjskiego z zachowaniem jego dzikiego charakteru.
Lasek Złotoryjski to wyjątkowe miejsce o wielkim potencjale przyrodniczym. „Zielone płuca miasta” stanowią doskonałą strefę ochronną przed zanieczyszczeniami Huty Miedzi Legnica. Dlatego bezwzględnie konieczne jest dofinansowanie prac porządkowych, jakie należy wykonać na tym terenie. Oprócz poprawy stanu drzewostanu, należy przeprowadzić dogłębną inwentaryzację przyrodniczą Lasku Złotoryjskiego. Opisać gatunki drzew i krzewów oraz zwierząt, jakie żyją na tym terenie. Według zaleceń wykwalifikowanych przyrodników należy dokonać nowych nasadzeń drzew i krzewów, tworząc przyrodnicze ścieżki edukacyjne dla spacerowiczów i dla uczniów szkół legnickich. Należy zachować ścieżki szutrowe i dukty leśne i bezwzględnie odrzucić koncepcję betonowania ścieżek oraz wprowadzić regulacje w poruszaniu się rowerzystów. Tym samym należy stworzyć przestrzeń do rodzinnych spacerów i uprawiania rekreacji biegowej.
Edukacja i Kultura
* Wsparcie i wyeksponowanie bogatej historii miasta, wspieranie małych inicjatyw, organizowanie w szkołach pogawędek na temat historii miasta rozszerzających wiedzę uczniów o miejscach ważnych, tworzących pejzaż ich Małej ojczyzny - takich jak Zamek czy inne obiekty związane z historią lokalną oraz ogólniej - Śląska i Piastów.
* Wsparcie dla młodych talentów (dotacje i stypendia) i dla małych klubów sportowych – promujących nie tylko piłkę nożną, wspieranie pozaszkolnych aktywności uczniów.
W zabytkową legnicką starówkę należy tchnąć ducha i rozbudzić w niej życie kulturalne. Poprzez cykliczne imprezy otwarte odbywające się dla mieszkańców ze wszystkich dzielnic centrum stanie się miejscem, w którym zawsze będzie można kulturalnie spędzić wolny czas.
Szczególną rolę w tym projekcie odegra młodzież, którą chcemy przyciągnąć do uczestnictwa i współtworzenia. Zaktywizujemy młodych ludzi do pozytywnej działalności kulturalnej, która pozwoli realizować jej życiowe pasje i odkrywać ukryte talenty oraz rozwijać te odkryte.
Takie szanse może stworzyć festiwal twórczości ulicznych, który pozwoliłby na zdobycie pierwszych szlifów i zaistnienie w środowisku kulturalnym. Obejmowałby on całe spektrum różnorodnych artystów, od ulicznych muzyków, przez mimów, akrobatów i żonglerów, do kabareciarzy i teatrów ulicznych.
Powołamy cykliczny przegląd młodych zespołów rockowych (kiedyś był taki w I LO) oraz formacji tworzących w innych nurtach muzycznych, które będą mogły zaistnieć przed szerszą publicznością.
Dobrą (ale zbyt rzadką) praktyką jest organizowanie Jarmarku staroci. Letnie kino pod gwiazdami - na wielkim ekranie w Rynku.
Turystyką w Legnicy zajmuje się oddział PTTK organizujący szereg ciekawych imprez turystycznych takich jak rajdy, zloty i wycieczki. Duża grupa społecznych działaczy bardzo dobrze, szczególnie wśród młodzieży popularyzuje walory turystyczno- krajoznawcze naszego regionu.
Brak jednak działań zmierzających do popularyzacji Legnicy jako miasta o walorach turystycznych a leżących w kompetencji Urzędu Miasta – i to zamierzam zmienić.
Gospodarka i miejsca pracy
* Rozwijanie lokalnej przedsiębiorczości.
* Pomoc w pozyskiwaniu funduszy dla małych przedsiębiorstw oraz ułatwienia w zakładaniu nowych firm.
Rozwój miasta
* Utworzenie centrum przesiadkowego obok dworca kolejowego.
* Budowa zadaszenia i węzła sanitarnego na Ryneczku pod Zamkiem.
* Pozyskiwanie czystej energii na budynkach użyteczności publicznej.
* Zwiększenie powierzchni zielonych – aktywizacja mieszkańców do nasadzeń - powrót do tradycji Miasta ogrodów.
* Zintensyfikowanie prac nad budową dróg rowerowych we współpracy ze stowarzyszeniami i innymi organizacjami pozarządowymi zainteresowanymi rozwojem komunikacji rowerowej (Cyklostrada przy Kaczawie).
* Zmiana charakteru centrum miasta.
Centrum Legnicy zasługuje na potraktowanie całościowe ujęcie, w jakim Ulica NMP będzie ważnym, lecz niejedynym traktem centrum miasta. To nie tylko sprawa modernizacji nawierzchni ulic i chodników, lecz poważna zmiana: próba stworzenia nowego charakteru tych miejsc. Zielone światło powinny mieć lokale gastronomiczne, puby, placówki i ośrodki kulturalne, co w przyszłości stworzyłoby atrakcyjny klimat miasta, a w szczególności jego centrum.
Program Centrum Legnicy, zdynamizuje funkcje legnickiego Rynku dla potrzeb handlu, gastronomii, kultury i rozrywki. Dotychczasowe deklaracje władz sprowadzały się do obietnic, my proponujemy konkretne rozwiązania i działanie.
Opieka zdrowotna i społeczna
* Sformułowanie i wprowadzanie programów dla osób starszych, w tym dziennie domy opieki oraz opieka wytchnieniowa.
* Wsparcie dla osób niepełnosprawnych – opracowanie i wdrożenie programów aktywizowania i organizacji czasu dla osób niepełnosprawnych.
* Wprowadzenie profilaktyki, współfinansowanie i finansowanie programów szczepień przeciw HPV
Bezpieczeństwo
* Bezpieczna legniczanka – organizowanie cyklicznych spotkań z kobietami i nastolatkami – lekcje samoobrony.
* Zorganizowanie szkoleń z zakresu pierwszej pomocy, samoobrony dla nauczycieli, listonoszy, dziennikarzy, pracowników banków i innych grup zawodowych.
* Program Bezpieczna Taxi polegałby na bliższej współpracy z korporacjami taksówkowymi, zwiększającej bezpieczeństwo taksówkarzy podczas przewozu pasażerów, poprzez uruchomienie specjalnej, bezpośredniej linii łączącej oficera KMP w Legnicy z taksówkarzami.
Również uporządkowanie sytuacji z korporacjami w mieście.
* skupienie większej uwagi nad wszelkiego rodzaju używkami i ich powszedniejącego dostępu dla dzieci i młodzieży.
To tylko wybrane zagadnienia programowe. O ich akceptacji zdecydują wyborcy 7 kwietnia.
Joanna Śliwińska-Łokaj
(Materiał wyborczy KW Prawo i Sprawiedliwość)