Młodzież ma głos, czyli Szkolny Budżet Obywatelski (FOTO)
LEGNICA. Młodzież zgłasza pomysły, a miasto za ich realizację zapłaci. W marcu w Legnicy ruszy "Szkoła po twojemu", czyli pierwszy w historii miasta Szkolny Budżet Obywatelski skierowany do uczniów szkół średnich. Młodzi ludzie w poszczególnych placówkach będą mogli w drodze głosowania zdecydować, jakie projekty powinny zostać zrealizowane na terenie ich szkoły.
- Uważam, że to jest bardzo dobry pomysł, ponieważ uczniowie szkół średnich będą decydować o tym, jaki projekt zostanie u nich zrealizowany. Nie będzie on odgórnie narzucony, czy to przez dyrekcję, czy przez nauczycieli. Będzie tu wolna ręka- mówi Aleksander Siwulski, jeden z młodzieżowych radnych.
Na Szkolny Budżet Obywatelski w tegorocznym budżecie Legnicy zabezpieczono 160 tys. zł.
-Każda szkoła średnia prowadzona przez miasto otrzyma po 11 tys. zł na realizację projektu. Ja wiem, że nie jest to zbyt duża kwota, ale to pierwsze w historii miasta środki, które przekazujemy bezpośrednio w ręce młodzieży- mówił podczas sesji Młodzieżowej Rady Miejskiej Maciej Kupaj, prezydent Legnicy, podkreślając, że inicjatywa leży teraz po stronie młodych ludzi:
- To od was zależy, czy potrzebujecie konsolę do gier, czy stołu do ping-ponga, czy jakieś miejsce relaksu, czy może pianino, która ma stanąć w szkolnym korytarzu, gdy będziecie chcieli grać.
- To, co nam przyświeca i w Legnickim Budżecie Obywatelskim, i w Szkolnym Budżecie Obywatelskim to partycypacja społeczna, by każdy mieszkaniec mógł się angażować w życie miasta- dodaje Aleksandra Krzeszewska, z-ca prezydenta Legnicy.
- Opracowując regulamin Szkolnego Budżetu Obywatelskiego chciałem wzmocnić kompetencje młodzieżowych radnych i zostali oni włączeni w etap oceny projektów zgłaszanych przez szkoły - mówi Andrzej Czabajski, opiekun Młodzieżowej Rady Miejskiej.
Wszystko wskazuje na to, że ilu młodych ludzi, tyle będzie pomysłów na zagospodarowanie pieniędzy.
- Pierwsze co, to mi się wydaje, ze należałoby wyremontować szkołę od wewnątrz, zwłaszcza toalety, Ten budżet może w tym pomóc - mówi Aleksander Dyczkowski, uczeń jednej z legnickich szkół.
Już w marcu ruszy nabór wniosków z pomysłami w poszczególnych szkołach, a realizacja zwycięskich projektów ma nastąpić najpóźniej do września tego roku.