Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Światowe Dni Młodzieży w Legnicy

LEGNICA. Od środy (20 lipca) do 25 lipca trwać będą Światowe Dni Młodzieży w Diecezji Legnickiej. Wielu pielgrzymów już przyjechało do miasta. Na teren diecezji przybędzie ich ok. 650. W większości będą to Amerykanie (562 osoby), ale również Niemcy (40 osób), Francuzi (30), będzie także niewielka grupa Rosjan i Filipińczyków.

Światowe Dni Młodzieży w Legnicy

- Dzięki życzliwości mieszkańców Legnicy oraz okolicznych miejscowości udało się dla wszystkich przybywających pielgrzymów zapewnić zakwaterowanie u polskich rodzin, które na czas trwania „Dni w Diecezji” przyjmą je pod swój dach, zapewniając nocleg i część wyżywienia – powiedział ksiądz Robert Bielawski z diakonii medialnej ŚDM.

Dni w Diecezji to czas na wzajemne poznanie się, integrację, poznanie kultury, historii  i topografii miasta oraz regionu. Nie zabraknie wycieczek turystycznych, wspólnych zabaw, a także zaangażowania społecznego w różne projekty przygotowane przez organizatorów.

- Od samego początku Centrum ŚDM Diecezji Legnickiej ściśle współpracuje w sprawach organizacyjnych i logistycznych z prezydentem Legnicy, poszczególnymi wydziałami Urzędu Miasta i miejskimi instytucjami – mówiono podczas niedawnej konferencji prasowej w Centrum. - Dzięki tej współpracy powstał odpowiedni program przyjęcia i atrakcyjnego zagospodarowania czasu pielgrzymów.

W sprawną organizację i bezpieczny przebieg pobytu pielgrzymów w Legnicy zaangażowana jest Policja, Straż Miejska, Straż Pożarna, Zarząd Dróg Miejskich i Sanepid. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zapewni gościom (na podstawie identyfikatorów) bezpłatne przejazdy na liniach miejskich. Bezpłatnie zwiedzać będzie można ekspozycje Muzeum Miedzi i Galerii Sztuki. Dla przybyłych z kraju wolontariuszy przygotowane są noclegi w placówkach oświatowych. Legnickie Centrum Kultury zadba o właściwe przygotowanie wielkiego niedzielnego spotkania i koncertu w parku, a służby miejskie zadbają o odpowiednie warunki sanitarne i uporządkowanie miejsc zgromadzeń i spotkań. LPGK dostarczy dodatkowe pojemniki i kontenery na odpady. Ośrodek Sportu i Rekreacji udostępnia gościom namioty i miejsca letniego wypoczynku.

Urząd Miasta przygotował dla wszystkich pielgrzymów plany miasta, bogate zestawy folderów o zabytkach Legnicy w kilku językach, a także smycze do zawieszania identyfikatorów.
Dni w Diecezji to czas na wzajemne poznanie się, integrację, poznanie kultury, historii  i topografii miasta oraz regionu. Nie zabraknie wycieczek turystycznych, wspólnych zabaw, a także zaangażowania społecznego w różne projekty przygotowane przez organizatorów.
  
Program Światowych Dni Młodzieży w Legnicy
20 lipca (środa)
- Od godz. 12.00 rejestracja i zakwaterowanie pielgrzymów, podstawienie autokarów (Legnicka Kuria Biskupia, ul. Jana Pawła II)

21 lipca (czwartek)
- 10.00 - konferencja (Kościół św. Jacka)
- 11.30 – eucharystia (Kościół św. Jacka)
- 13.00 – obiad (Kościół św. Jacka)
- 14.00 - zwiedzanie centrum miasta
- 19.00 - TAIZE (Kościół Matki Bożej Królowej Polski)

22 lipca (piątek)
- 10.00 - pielgrzymka do Krzeszowa (przy Kościele św. Jacka)
- 19.00 - oratorium (Kościół Matki Bożej Królowej Polski)

23 lipca (sobota)
- 10.00 - wyjazd do Wrocławia (dworzec PKP/Kościół św. Jacka)

24 lipca (niedziela)
- do południa czas w rodzinach (parafie legnickie)
- 16.00 - spotkanie w parku Miejskim (muszla koncertowa)

25 lipca (poniedziałek)
- od rana wyjazd do Krakowa (Kościół św. Jacka/dworzec PKP)

Po zakończeniu Dni w Diecezjach wszyscy udają się do archidiecezji krakowskiej, którą Papież Franciszek wyznaczył jako miejsce przeżywania wydarzeń centralnych. Młodzież z całego świata zgromadzi się w Krakowie na okres całego tygodnia (25 lipca-1 sierpnia).