Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Prezydent odpowiada na wasze pytania

Za nami już kolejna tura cyklu "Zadaj pytanie prezydentowi". Prezentujemy kolejne pytania od Państwa, które za naszym pośrednictwem przekazaliśmy prezydentowi Legnicy Tadeuszowi Krzakowskiemu. Dziś prezentujemy odpowiedzi. Przypominamy, że co tydzień zadajemy dwa pytania. Chcesz się czegoś dowiedzieć? Napisz pytania na adres e-mail redakcja@e-legnickie.pl

Prezydent odpowiada na wasze pytania

Pytanie nr 1
Witam, proszę mi powiedzieć co się będzie działo w przyszłości z MPK w Legnicy. Po ostatniej reorganizacji niestety trochę popsuło się - jest gorszy dojazd. Dodatkowo od wielu lat nie ma kompletnie żadnego dojazdu w rejonie ulicy Janowskiej/Żołnierskiej. Do przystanku na Asnyka jest prawie kilometr, podobnie jak i do przystanku na Chojnowskiej. Obciąża to bardzo i niestety w niektórych przypadkach dojazd autobusem nie jest opłacalny. Czy w przyszłości coś w tym kierunku zostanie zorganizowane?
Pozdrawiam, Elżbieta

Odpowiedź prezydenta Tadeusza Krzakowskiego:
Naszym celem jest, żeby MPK stale się rozwijało, świadczyło usługi na coraz wyższym poziomie i dysponowało coraz lepszym taborem. Pozyskujemy kolejne nowoczesne autobusy. Tak samo będzie w przyszłym roku. Chodzi też o to, by mieszkańcy jak najszybciej mogli docierać do celu podróży.
Nie da się, niestety, wszędzie jeździć autobusami. Odległości między przystankami są teraz na optymalnym poziomie, a wręcz powiedziałbym, że są modelowym rozwiązaniem. Natomiast jeśli chodzi o ulicę Janowską, to parametry tej drogi nie są przeznaczone dla autobusów. Tak jest w przypadku wielu osiedli. Autobusy nie jeżdżą np. po osiedlu Sienkiewicza, Amerykańskim czy osiedlu Ptasim. Poruszają się głównym układem komunikacyjnym. Trzeba też brać pod uwagę, że mieszkańcy skarżą się, jeśli ktoś chce pod ich mieszkaniem czy domem postawić przystanek autobusowy. Musimy pamiętać, że autobus nie może być traktowany jak taksówka. To jest komunikacja zbiorowa.
Jeśli są jednak uwagi, co do funkcjonowania MPK, to proszę kontaktować się także z prezesem spółki, a wspólnie będziemy zastanawiać się nad Państwa sugestiami.

Pytanie nr 2
Panie Prezydencie,
proszę o wytłumaczenie sprawy remontu przystanku autobusowego przy ul. Moniuszki. Otóż najpierw została zerwana betonowa nawierzchnia przystanku, po czym około dwie godziny po jej zerwaniu został wylany świeży beton, a od bodajże dwóch tygodni przystanek jest odgrodzony barierkami. Jaka była zasadność zrywania "starej" nawierzchni przystanku? Przecież był on wyremontowany całkiem niedawno przy remoncie ul. Moniuszki. Dlaczego jest zamknięty pomimo ukończenia robót przez Wykonawcę remontu?
Pozdrawiam, Paweł Janek

Odpowiedź prezydenta Tadeusza Krzakowskiego:
Cieszę się, że te prace zostały przeprowadzone. Zarząd Dróg Miejskich, który nadzorował i zlecał wykonanie robót, dokonał przeglądu gwarancyjnego i stwierdził nieprawidłowości, które powstały z winy wykonawcy. W ramach gwarancji wykonawca poprawiał nawierzchnię zatoki autobusowej i cieszę się, że ZDM o to zadbał i wyegzekwował warunki umowy.
Praca została wykonana zgodnie z wymogami technologicznymi.