Bolków, Chocianów, Chojnów, Gaworzyce, Głogów, Grębocice, Jawor, Krotoszyce, Kunice, Legnica, Legnickie Pole, Lubin, Męcinka, Miłkowice, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Polkowice, Prochowice, Przemków, Radwanice, Rudna, Ruja, Ścinawa, Wądroże Wielkie, Zagrodno, Złotoryja

Urologia uratowana!

LEGNICA. Pacjentów nie ma, ale są wykonywane zabiegi. Tylko planowe. Tak dziś funkcjonuje oddział urologiczny w legnickim szpitalu. W połowie sierpnia ma się to jednak zmienić. Dyrekcji udało się znaleźć specjalistów, którzy będą na oddziale pełnić dyżury.
Urologia uratowana!

- W tej chwili oddział funkcjonuje dzięki porozumieniu z ekipą z Warszawy, która przyjeżdża wykonywać zbiegi operacyjne, ale oddział jest dostępny tylko na zasadzie zabiegów planowych. Możemy się natomiast pochwalić światowym poziomem, bo specjaliści ze stolicy wykonali u nas zabiegi, jakich dotąd w Polsce było niewiele. Metodą laparoskopową w technice 3D usunięto raka pęcherza moczowego i od razu odtworzono pęcherz z jelita cienkiego - mówi Andrzej Hap - dyr. ds. lecznictwa w legnickim szpitalu. (pisaliśmy o tym TUTAJ)

By jednak urologia mogła pracować w normalnym trybie potrzebni są specjaliści, którzy będą tu na co dzień dyżurować.

- Udało się nam znaleźć na Dolnym Śląsku lekarzy, którzy będą na oddziale urologicznym pracować. Jeden rozpocznie dyżury już w połowie sierpnia, drugi dołączy we wrześniu. Poszerzy się też zakres pracy oddziału - niebawem skompletujemy sprzęt potrzebny do rozbijania kamieni żółciowych - dodaje Tomasz Kozieł, rzecznik prasowy legnickiego szpitala.

Losy urologii w legnickim szpitalu były w tym roku burzliwe. Z początkiem marca zabrakło specjalistów gotowych do pracy w Legnicy i oddział trzeba było zamknąć na głucho. Pacjentów odsyłano do innych szpitali na Dolnym Śląsku. W maju udało się do współpracy namówić fachowców z Warszawy, którzy do dziś przyjeżdżają na zabiegi planowe. Od połowy sierpnia urologia zacznie pracować w normalnym trybie, czyli przyjmować pacjentów na oddział.